Sari la conținut

Ez egyike a Code for Romania által épített több tucatnyi megoldásnak a Jótevés Infrastruktúrája keretében. Segítsen nekünk életben tartani és bővíteni őket.

Küldjön SMS-t a „WE CAN” (PUTEM) szöveggel a 8864-es számra, és adományozzon havi 4 eurót a Code for Romania számára.

Az üzleti élet

A jogi ismeretek elengedhetetlenek annak, aki üzleti, vállalkozói vagy tőzsdei befektetéssel foglalkozik. Segít megvédeni jogait és érdekeit, elkerülni a peres ügyeket és a bírságokat, elnyerni a partnerek és befektetők bizalmát, és alkalmazkodni a változó jogszabályokhoz.

Miről szeretne többet tudni?

Korlátolt felelősségű társaság (Kft.)

Mi a Kft.?

A Kft. létrehozása előtt tudnia kell, hogy mi ez a jogi személy, és mivel jár. A Kft. - korlátolt felelősségű társaság - egy olyan jogi szervezeti forma, amely egy vagy több természetes vagy jogi személy tagból áll. 

Ahogy a neve is mutatja, a Kft. előnye, hogy az alapítók felelősségét a befektetett törzstőkére korlátozza. Ebben az értelemben az alapító és a Kft. két különböző elem, ami azt jelenti, hogy a Kft. kötelezettségei csak a társaság pénzéből (törzstőke) fizethetők ki. 

A Kft. szerkezete a tagok számától függően változhat. 

Bár a legelterjedtebb jogi forma a  Kft., tudnia kell, hogy létezik ennek egy változata is, amelyet azért hoztak létre, hogy ösztönözzék a romániai üzleti környezetet, és hogy az első vállalkozókat arra ösztönözzék, hogy először vegyenek részt aktívan a gazdasági tevékenységben. Ezt a változatot SRL-D-nek hívják (a D a debütálót jelenti).

Az Egyszemélyes Kft.

Az egyszemélyes korlátolt felelősségű társaság esetében a döntéshozatali folyamat egyszerűsödik, az egyetlen tag döntéseiből áll. 
A Kft. ügyvezetőjének feladata a társaság irányítása és képviselete. Az ügyvezetőt az egyedüli tag határozatával nevezik ki, és lehet természetes vagy jogi személy. Lehet maga az egyedüli részvényes vagy a cégen kívüli más személy. Ha az ügyvezető kívülálló személy, az ügyvezetővel egyéni munkaszerződés vagy ügyvezetői szerződés köthető. Attól függően, hogy melyik szerződéstípust választja, lehet fizetett vagy nem fizetett ügyvezető.

A több tagú Korlátolt felelősségű társaság

A tagok száma nem lehet több 50-nél. 

A társasági tagok közgyűlését (AGA) a kft. összes társasági tagjából álló taggyűlés alkotja. Az AGA feladata, hogy a társaság üzleti tevékenységével kapcsolatos minden fontos kérdésben döntést hozzon. 

A korlátolt felelősségű társaság ügyvezetője felelős a társaság irányításáért és képviseletéért. Az ügyvezetőt a közgyűlés határozatával nevezik ki, és lehet természetes vagy jogi személy. Lehet akár az egyik tag vagy más, a társaságon kívüli személy is. Ha az ügyvezető kívülálló személy, az iügyvezetővel egyéni munkaszerződés vagy ügyvezetői szerződés köthető. Attól függően, hogy melyik szerződéstípust választja, lehet fizetett vagy nem fizetett ügyvezető. 

Ha a korlátolt felelősségű társaságnak több mint 15 tagja van, kötelező kinevezni egy pénzügyi felügyelőt. Apénzügyi felügyelő szerepe a társaság gazdálkodásának és pénzügyi helyzetének figyelemmel kísérése, valamint az erről szóló jelentés készítése, többek között jogi szempontból is. A pénzügyi felügyelőnek fix díjat fizetnek, amelyet a társasági szerződés vagy az őket kijelölő közgyűlés határoz meg.

A kft. létrehozásának eljárása

A Kft.-t az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalnál (ONRC) egy ügyirat benyújtásával nyitják meg. Miután összegyűjtötte a létrehozáshoz szükséges összes dokumentumot, két lehetősége van: vagy saját maga intézi az alapítási ügyirat benyújtását, vagy igénybe veheti egy erre a területre szakosodott cég szolgáltatásait, amely az egész folyamatot elvégezheti Ön helyett. 

A cégalapítási eljárásnak két szakasza van: a benyújtás előtti és a benyújtás utáni szakasz. Így az ONRC-hez való fordulást megelőző időszakban egy sor dokumentumot kell összeállítania, és meg kell hoznia néhány fontos döntést a kft. tevékenységével kapcsolatban.

Előzetes lépések

Az ONRC-hez való fordulást megelőző időszakban a következőkre lesz szüksége:

  • elkészíteni az alapító okiratot; 

  • létrehozni a bejegyzett székhelyet; 

  • kiválasztani a TEÁOR-kódot; 

  • nevet kell választania; 

  • bankot kell választania. 

📌 Az alapító okirat az ONRC szerint az a dokumentum, amely tájékoztatást nyújt az ügyvezetőkről, a tagoktól, a székhelyről, a törzstőkéről és a kft. többi részletéről. Ne aggódjon, az ONRC szabványos sablont biztosít, és ha saját LLC-t hoz létre, ide kattintva letöltheti.
📌 A székhely a kft. hivatalos címe, amelyet saját lakcímén, bérelt helyiségben vagy ügyvédi irodában is létrehozhat. 

📌 TEÁOR-kód - a nemzetgazdasági tevékenységek besorolása, a társaság tevékenységének egy adott területre történő besorolását jelenti. A TEÁOR-kódok megfelelő kiválasztása érdekében a vállalat főtevékenységének és másodlagos tevékenységeinek kódjait is ki kell választania. A kódok kiválasztásában az ONRC egy lista összeállításával és közzétételével segíti azokat, akik KFT-t kívánnak alapítani: TEÁOR-kódok.

📌 A Kft. nevének kiválasztásához és lefoglalásához először kérelmet kell benyújtania, hogy ellenőrizze a rendelkezésre állást és lefoglalja a kívánt nevet. Az ONRC egy formanyomtatvány közzétételével segíti az érdeklődőket.

📌 A Kft.-nek rendelkeznie kell törzstőkével is, amely jelenleg minden egyes partnerre 1 lej, és amelyet A Kft. bankszámlájára lehet befizetni az alapítást követően.

Eljárás az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalnál (ONRC)

Miután teljesítette ezeket a lépéseket, elkezdheti összegyűjteni a dokumentumokat az ONRC-hez benyújtandó aktához, hogy bejegyezhesse és létrehozhassa az Ön KFT.-jét:

1. A bejegyzési kérelem, amelyet - hacsak a törvény másként nem rendelkezik - az alapító okirat vagy jogi személyek esetében a módosító okirat megkötésétől számított 15 napon belül kell benyújtani. Ez a kérelem benyújtható a pultnál, vagy postai úton/ futárral vagy elektronikus úton a Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalhoz történő megküldéssel;

2. Az adónyilvántartásba vételről szóló melléklet. Ne aggódjon, az ONRC útmutatót is adott Önnek e melléklet kitöltéséhez;

3. A bejegyzett székhelyre vonatkozó szabványos eskü alatt tett nyilatkozat; 

4. A cégnév rendelkezésre állásának és lefoglalásának igazolása; 

5. A hitelesített alapító okirat eredeti példánya; 

6. A létesítő okirat szerinti székhelyként megjelölt helyiségek használatának jogát igazoló dokumentum, és adott esetben egy másik helyiség másodlagos telephelyként való használatának jogát igazoló dokumentum eredetiben vagy adott esetben hitelesített vagy hitelesített másolatban;

7. A természetes személy alapítók, igazgatók, könyvvizsgálók vagy törvényes könyvvizsgálók személyazonosító okmányainak másolatai;

8. Az alapítók adónyilvántartása (amelyet az ORCT hivatalból szerez be az ANAF-tól), eredeti példányban;

9. Nyilatkozat a jogi személy haszonhúzójáról; 

10. A jogi díj befizetésének igazolása, amely a következő számlákra fizethető be: ONRC számlák;

11. Aláírásminta.

Ehhez a szakaszhoz, bár az ONRC utasításokat ad a nyomtatványok kitöltéséhez, javasoljuk, hogy vegye igénybe egy okleveles könyvelő vagy ügyvéd szolgáltatásait, mivel - amint arra az ONRC is felhívja a figyelmet - a bejegyzési kérelem valamely kötelező elemének vagy valamelyik kötelező igazoló dokumentumnak a hiánya a bejegyzési kérelem elutasítását vonja maga után.

Kötelezettségek a Kft. létrehozását követően

A pénzügyi nyilvántartás

Társasági bankszámlát kell nyitnia mind a tranzakciók racionalizálása, mind a törzstőke befizetése érdekében. Ezt a lépést követően és A Kft. bejegyzése után az ONRC-től be kell szereznie a cégbejegyzési igazolást, amely tartalmazza a vállalat összes adatát. 

Célszerű továbbá, ha eddig még nem tette meg, keresnie egy könyvelőt, aki figyelemmel kíséri az Ön, mint vállalkozó által végzett műveletek zavartalanságát, és aki kapcsolatot tart az ANAF-fal. 

Annak érdekében, hogy a szakosított ellenőrző szervek által végzett ellenőrzési tevékenységekről világos, átlátható és jogszerű nyilvántartást vezethessen, Önnek be kell szereznie az ANAF-tól az egységes ellenőrzési nyilvántartást.  

És most, hogy minden rendben van, vállalkozóként elvégezheti az első műveleteket. Természetesen a számlázási folyamat egyszerűsítése érdekében igénybe veheti egy beszállító számlázási szolgáltatásait is. 

Figyelem! 2024. január 1-jétől kötelezővé válik az e-számlázás minden Romániában letelepedett adóalanyok közötti termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás (B2B - business to business) esetében, és 2024. április 1-jétől szankciókat kell alkalmazni a szabályok be nem tartása esetén. Jelenleg ez azt jelenti, hogy az e-számlák kiállításától számított 5 napon belül kötelesek jelenteni (feltölteni a számlákat) a Pénzügyminisztériumnak és az ANAF-nak az e-számlázási rendszeren keresztül.

Illetékek és adók

A jövedelemadó / társasági adó

📌 A jövedelemadó

A jövedelemadó csak a mikrovállalkozásokra vonatkozik, és ahhoz, hogy egy KFT. ebbe a kategóriába tartozzon, halmozottan meg kell felelnie az alábbi követelményeknek: 

  • olyan bevételt értek el, amely nem haladta meg az 500 000 eurónak megfelelő lejben kifejezett összeget;

  • legalább egy teljes munkaidős alkalmazottal (akinek a bérjárulékai legalább a bruttó minimálbérnek megfelelő összegűek), vagy egy megbízási szerződéssel rendelkező igazgatóval (akinek a bérjárulékai szintén legalább a bruttó minimálbérnek megfelelő összegűek) kell rendelkeznie;

  • az árbevétel legfeljebb 20%-a származhat tanácsadásból és ügyvezetésből;

  • nem folytathat banki, biztosítási és viszontbiztosítási, tőkepiaci tevékenységet, beleértve az ezeken a területeken végzett közvetítői tevékenységet, szerencsejátékot, olaj- és gázmezők feltárását, fejlesztését, kitermelését.

Ezeknek a feltételeknek a teljesítésével a mikrovállalkozások fizetnek:

  • 1%-os jövedelemadót, ha a mikrovállalkozás bevétele kevesebb, mint 60 000 euró / év, és nem végez fő- vagy melléktevékenységként tevékenységet az IT, a Horeca, a jogi tevékenység, az egészségügyi gondozás és az egészségügy területén. 

  • 3%-os jövedelemadó, ha a mikrovállalkozás 60 000 és 500 000 euró közötti bevétellel rendelkezik, vagy ha (fő- vagy melléktevékenységként) az IT, Horeca, jogi, egészségügyi és egészségügyi ágazatban végez tevékenységet. 

Figyelem! Ettől az évtől kezdve csak egy mikrovállalkozás tulajdonosa/tulajdonosa lehet!  Az Ön tulajdonában lévő többi vállalkozás társasági adó (16%) hatálya alá tartozik.

📌 A társasági adó

Ha egy KFT. nem felel meg a fent meghatározott feltételeknek, és meghaladja az 500.000 eurót, akkor 16%-os társasági adót kell fizetni. Az adó a vállalat által elért nyereségre vonatkozik, nem az árbevételre. 

Az ÁFA (áruforgalmi-adó)

Tudnia kell, hogy bár a "ÁFA" sokat emlegetett fogalom, egy induló KFT. nem fogja megfizetni. Az ÁFA - áruforgalmi-adó az állami költségvetést terhelő közvetett adó, amelyet az árukra és szolgáltatásokra vetnek ki, közvetlenül arányosan azok árával, függetlenül attól, hogy a termelési és forgalmazási folyamat során hány műveletre kerül sor az adó kivetésének szakaszát megelőzően. 

Hazánkban általában a 19%-os adókulcsot alkalmazzák, de a tevékenységi területtől függően vannak bizonyos 5%-os és 9%-os kivételek. 

Ahhoz, hogy egy KFT. áfafizetővé váljon, két lehetőség közül egyet kell kipipálnia: vagy meghaladja a 300.000 lejes küszöbértéket, ebben az esetben a törvényes küszöbértéket meghaladó vagy elérő hónap végétől számított 10 napon belül A Kft.-t áfafizetőként kell bejegyeztetnie, vagy a cég bejegyzése után az ANAF-hoz kell benyújtania egy ilyen preferenciát kifejező kérelmet. Ha a második lehetőséget választja, az ANAF egy 010-es nyilatkozat elnevezésű formanyomtatványt bocsát rendelkezésére. 

Ezeken az adókon kívül még osztalékadó is van. Az osztalék az adótörvénykönyv meghatározása szerint olyan pénzbeli vagy természetbeni kifizetés, amelyet egy jogi személy egy résztvevőnek fizet ki az adott jogi személy részvényeinek birtoklása következtében. Az osztalék alapvetően a társaság nyereségének a részvényesek közötti felosztása, törvényesen és bizonyos halmozott feltételek mellett: 

  • negyedévente vagy évente kerül rá sor

  • a bruttó osztalékösszeg után 8% osztalékadót fizetnek. 

Szociális hozzájárulások

Figyelembe kell vennie a társadalombiztosítási járulékokat is. Ezeket akkor kell megfizetni, ha a korlátolt felelősségű társaságnak alkalmazottai vannak, és ebben az esetben a társaság köteles visszatartani a fizetésekből származó jövedelmet szerző magánszemélyek által fizetendő társadalombiztosítási járulékokat. E tekintetben a következőket kell hozzáadni: 

  • a bruttó bér 2,25%-a, amely a munkáltató által fizetendő társadalombiztosítási járulékokat jelenti. Ezt a százalékot nevezik munkabiztosítási járuléknak. 

  • 25% - társadalombiztosítás (CAS) 

  • 10% - szociális egészségbiztosítás (CASS) 

  • 10% - jövedelemadó 

Az ANAF weboldalántöbbet megtudhat az Önt terhelő társadalombiztosítási járulékokról.

SRL-D – a kezdő vállalkozónak a mikrovállalkozása

Mi A SRL.-D?

Bár a legelterjedtebb jogi forma a Kft., tudnia kell, hogy létezik ennek egy változata is, amelyet a romániai üzleti környezet ösztönzésére hoztak létre, és arra ösztönzik az első ízben vállalkozókat, hogy először vegyenek részt aktívan a gazdasági tevékenységben. Ezt a változatot SRL-D-nek nevezik (a D a debütálót jelenti). 

A korlátolt felelősségű társaságnak ez a formája az "Kezdő vállalkozók által létrehozott mikrovállalkozások létrehozásának és fejlesztésének ösztönzésére irányuló program" részét képezi.

és olyan nagykorú természetes személyeknek szól, akik halmozottan megfelelnek az alábbi feltételeknek: 

  • teljes jogképességgel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy a magánszemélyek képesek jogokat és kötelezettségeket vállalni jogi aktusok, szerződések megkötésével;

  • a társaság cégjegyzékbe való bejegyzését megelőzően nem rendelkeztek és nem rendelkeznek az Európai Gazdasági Térségben letelepedett vállalkozás részvényesi vagy társult vállalkozói jogállásával;

  • első alkalommal alapítanak korlátolt felelősségű társaságot 

  • büntetőjogi felelősségre vonás terhe mellett kitöltenek egy eskü alatt tett nyilatkozatot, amelyben kijelentik, hogy soha nem voltak és nem is vannak az Európai Gazdasági Térségben alapított vállalkozás részvényesi vagy tagok vállalkozói jogállásában, és amelyet a cégbejegyzés iránti kérelemmel együtt benyújtanak a cégnyilvántartásba.

A SRL-D egy mikrovállalkozás, amelynek a programban való részvételhez bizonyos követelményeknek is meg kell felelnie:

  • korlátolt felelősségű társaság, amely határozatlan ideig működik;

  • a mikrovállalkozások kategóriájába tartozik. 

  • egy induló vállalkozó alapította egyedüli tagjaként vagy legfeljebb 5 induló vállalkozó partnereként;

  • az egyedüli tag, illetve a tagok közül egy vagy több ügyvezető irányítja;

  • tevékenységi tárgya a nemzetgazdasági tevékenységek hatályos osztályozása (TEÁOR-kódok) által előírt legfeljebb 5 tevékenységcsoport, kivéve a következőket: pénzügyi közvetítés és biztosítás, ingatlanügyletek, szerencsejáték és fogadási tevékenység, fegyverek, lőszerek, robbanóanyagok, dohány, alkohol, nemzeti ellenőrzés alatt álló anyagok, kábítószer- és pszichotróp növények, anyagok és készítmények gyártása vagy forgalmazása, valamint az európai szabályok által kizárt tevékenységek, amelyekre állami támogatás nyújtható.

Milyen lehetőségek állnak rendelkezésemre induló vállalkozóként?

A program részeként a mikrovállalkozók bizonyos könnyítésekkel rendelkeznek, amelyek támogatják egy ilyen kft. létrehozásának célját. Ezek - mint az ONRC rámutat - a következők: 

  • Mentesség a mikrovállalkozás bejegyzése érdekében a cégnyilvántartási hivataloknál végzett bejegyzési műveletek díjának megfizetése alól, valamint a Románia Hivatalos Közlönyének IV. részében való közzététel díjának megfizetése alól;

  • Vissza nem térítendő pénzügyi juttatás nyújtása az e célra jóváhagyott összegek keretein belül, amely az üzleti tervhez kapcsolódó projekt értékének legfeljebb 50%-át, de legfeljebb 10.000 eurót vagy ennek megfelelő összeget tesz ki lejben kifejezve, amelyhez a társfinanszírozási forrásokat igazolják;

  • Mentesülés a társadalombiztosítási járulékok befizetése alól a munkáltató által 4 alkalmazott esetében (akik határozatlan időre vannak alkalmazva);

  • 80%-os garancia egy legfeljebb 80.000 eurónak megfelelő lejben kifejezett kölcsönre, amelyet a kedvezményezett az A.I.P. P.I.M.M. (A kis- és középvállalkozásokat célzó projektek és programok megvalósításával foglalkozó ügynökség)által elfogadott üzleti tervek megvalósítására vesz fel.

Mindezen feltételeket és a nyújtott könnyítéseket figyelembe véve, szigorúan meg kell határozni, hogy mikor veszíti el a SRL-D. az induló vállalkozók számára a korlátolt felelősségű társasági státuszát. Ez a státusz elveszíthető: 

  • Annak az évnek a december 31-én, amelyben a bejegyzés időpontja óta 3 év eltelt;

  • azon a napon, amikor az illetékes hatóságok bármelyike megállapítja, hogy a társaság már nem felel meg a fenti feltételek valamelyikének;

  • Azon a napon, amikor az induló vállalkozóhoz tartozó mikrovállalkozás tevékenysége önként megszűnt, vagy amikor fizetésképtelenségi eljárást kezdeményeztek;

  • a fennálló adótartozás esedékességétől számított 45 munkanap elteltével;

  • A féléves vagy éves pénzügyi kimutatás benyújtásának napján, ha a folyó év forgalma elérte az 500.000 eurónak megfelelő, lejben kifejezett összeget.

Engedélyezett természetes személy (PFA)

Mi az a PFA?

Az engedélyezett természetes személy olyan jogi szervezeti forma, amelyben az alapító saját munkaerővel végez gazdasági tevékenységet, és 3 alkalmazottat is foglalkoztathat, ha több segítségre van szüksége. A Kft.-vel ellentétben, ahol a felelősség a társaság törzstőkéjére korlátozódott, az engedélyezett természetes személy az állami intézményekkel és harmadik felekkel szemben teljes vagyonával felel. 

Az engedélyezett természetes személy legfeljebb 5 tevékenységi területtel rendelkezhet, amelyeket a TEÁOR kódok tanúsítanak.

A PFA bejegyzési eljárása

Előzetes lépések

Először is át kell gondolnia, hogy mi lesz a PFA tevékenységi területe. A PFA-nak legfeljebb 5, TEÁOR-kódokkal hitelesített tevékenységi területe lehet. TEÁOR-kód - a nemzetgazdasági tevékenységek osztályozása, a vállalat tevékenységének egy adott területre történő besorolását jelenti. A TEÁOR-kódok megfelelő kiválasztása érdekében mind a vállalat főtevékenységére, mind a másodlagos tevékenységekre vonatkozó kódokat ki kell választania. A kódok kiválasztásában az ONRC egy lista összeállításával és közzétételével segíti azokat, akik KFT.-t kívánnak alapítani: TEÁOR-kódok.

Mielőtt a PFA-t bejegyeznék az ONRC-nél, van még egy előzetes művelet, nevezetesen a rendelkezésre állás ellenőrzésére és a cégnév lefoglalására irányuló kérelem. Mivel engedélyezett természetes személyről van szó, a cég neve egybe fog esni a tulajdonos nevével. Az ONRC szerint, ha van egy másik, azonos nevű kereskedő, akkor az apa vezetéknevének kezdőbetűje kerül hozzáadásra. Az ONRC a cégnév ellenőrzésére és lefoglalására vonatkozó szabványos kérelem formanyomtatványt is rendelkezésre bocsátott, amelyet online, az ellenőrzési és foglalási platformon keresztül, e-mailben, faxon, postai úton vagy személyesen lehet benyújtani. 

A névfoglalás után a PFA név a cégjegyzék által meghatározottak szerint a szakember teljes nevéből és a "engedélyezett természetes személy" vagy PFA kifejezésből áll. 

Eljárás az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalnál (ONRC)

Az előzetes lépések elvégzése után következhet a bejegyzéshez szükséges dokumentumok összegyűjtése: 

1) A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet eredetiben, hologramos aláírással vagy minősített elektronikus aláírással ellátva, a nyilvántartásba vételhez szükséges dokumentumokkal együtt a pultnál vagy postai/ futárpostai vagy elektronikus úton történő megküldéssel személyesen vagy meghatalmazott útján kell benyújtani ahhoz a Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatalhoz, amelynek területi körzetében a szakember székhelye található.

2) Melléklet az adóregisztrációról, és az ONRC az Ön segítésére kitöltési útmutatóval is előállt

3) A szakmai székhely és/vagy a másodlagos irodák, illetve adott esetben harmadik személyek számára a tevékenység végzésének/végzésének feltételei teljesítéséről szóló szabványos nyilatkozatot. 

4) A rendelkezésre állás és a cégnév lefoglalásának igazolása, eredeti példányban. 

5) A PFA tulajdonosának személyi igazolványa (a tulajdonos által hitelesített másolatban).

6) Az üzlethelyiségek használati jogának igazolása, és adott esetben az üzlethelyiségként használt helyiségek használati jogát igazoló dokumentum (bérleti vagy haszonbérleti szerződés).

7) Az ORCT munkatársai által beszerzett igazolás a engedélyezett természetes személy/tulajdonos/családi vállalkozás képviselője státusz egyediségének igazolásáról. 

8) Az adónyilvántartásból származó információk, eredetiben.

9) Adott esetben:

a) a tulajdonosi társulás véleménye a közös lakóépületek használatának megváltoztatásáról, a 196/2018. sz. törvényben előírtak szerint 

b) a engedélyezett természetes személyt tartó természetes személy nyilatkozata arról, hogy a házastárs rendszeresen részt vesz a engedélyezett természetes személy által végzett tevékenységben, eredeti példányban;

c) eskü alatt tett nyilatkozat a kedvezményezett vagyonáról, eredeti példányban;

d) a szakmai képzést igazoló dokumentumok kézzel írott, hitelesített másolatai, amennyiben azt külön jogszabályi rendelkezések előírják;

e) az alaki követelmények teljesítésére kijelölt személy meghatalmazásának igazolása;

10) Ha a nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a meghatalmazott személy írja alá, a PFA jogosultja által magánokiratban aláírt nyilatkozatot is be kell nyújtani arról, hogy megfelel az e minőség birtoklásához és gyakorlásához szükséges jogi feltételeknek.

Miután ez a bejelentési folyamat befejeződött, a PFA a tranzakciók egyszerűsítése érdekében bankszámlát nyithat, de ez nem kötelező. Ugyanebben a szellemben a PFA-nak nem kötelező könyvelővel rendelkeznie. 

A PFA létrehozásának előnyei a 0 indulási költség, valamint az a lehetőség, hogy a PFA létrehozásának teljes folyamatához nem kell szakember segítségét igénybe venni, mivel az sokkal könnyebben követhető, mint egy KFT. esetében. 

Kötelezettségek a PFA bejegyzése után

Jövedelemadó

PFA-ként kétféle adózási mód közül választhat: a reál- vagy a jövedelemadó. 

Azok a PFA-k, amelyek a reáladózás mellett döntenek, a könyvelésükben mind a bevételeiket, mind a vállalkozási tevékenységük során felmerült kiadásaikat rögzítik. Ezek a kiadások levonhatók (azaz levonhatók a bruttó bevételből). Ezért levonja azt az összeget, amelyre az adófizetés vonatkozik. 

Azok a PFA-k, amelyeknek a 2023-as adóévben a BNR árfolyamán számítva 25 000 eurónak megfelelő RON-nak megfelelő összegnél nagyobb volt az éves bruttó jövedelmük, a 2024-es adóévtől kezdve kötelesek a nettó éves jövedelmüket a reálrendszerben kiszámítani.

Ha Ön a reálrendszer szerinti adózást választotta, akkor éves nettó jövedelme után 10% jövedelemadót kell fizetnie. 

Másrészt választhatja a jövedelmi norma szerinti adózást, ha bizonyos, a törvényben meghatározott területeken tevékenykedik. Az ANAF weboldalán megtalálható azoknak a területeknek a teljes listája, amelyeken a normál adókulcs szerinti jövedelemadót lehet alkalmazni, valamint további információk e szabályokról. 

A PFA-k társadalombiztosítási járuléka (CAS) az általuk nyilvántartott jövedelem szintjétől függ:

  • kevesebb, mint 12 minimálbér gazdaságonként (39600 RON) - nem kell CAS-t fizetnie;

  • 12 és 24 minimálbér között (kevesebb mint 79200 RON) - 25%-os CAS-t kell fizetnie, 12 minimálbérre alkalmazva; 

  • több mint 24 minimálbér - a 24 minimálbérre vetítve 25%-os CAS-tartozással tartozik. 

2024. január 1-jétől az egészségügyi hozzájárulás (CASS) a PFA-k esetében: 

  • 6 minimálbér 10%-a, ha az Ön jövedelme gazdaságonként legfeljebb 6 bruttó minimálbér. A bruttó minimálbér 3300 RON. Tehát 1980 RON egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie. 

  • a nettó jövedelem 10%-a, 6 és 60 bruttó minimálbér közötti jövedelem esetén. 

  • 60 bruttó minimálbér 10%-a, 60 bruttó minimálbér feletti jövedelem esetén. 

Ahhoz, hogy ezekkel az adókkal hozzájáruljon a költségvetéshez, a PFA-nak ki kell töltenie és be kell nyújtania egy egységes nyilatkozatot, amely az adók összegét is meghatározza. 

Figyelem! 2024. január 1-jétől kötelező lesz az e-számlázás a Romániában letelepedett adóalanyok közötti minden termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás (B2B - business to business) esetében, és 2024. április 1-jétől szankciókat kell alkalmazni a szabályok be nem tartása esetén. Jelenleg ez azt jelenti, hogy az e-számlák kiállításától számított 5 napon belül kötelesek jelenteni (feltölteni a számlákat) a Pénzügyminisztériumnak és az ANAF-nak az e-számlázási rendszeren keresztül.

Részvénytársaság (SA)

Mi az a részvénytársaság (SA)?

A részvénytársaság olyan jogi szervezeti forma, amely legalább 2 részvényest, azaz legalább két természetes vagy jogi személyt tömörít, akik hozzájárulnak a részvénytársaság alaptőkéjéhez. Az alaptőke minimum 90.000 RON, és a részvényesek felelőssége esetén minden részvényes az alaptőkéhez való hozzájárulása erejéig felel. 

A részvénytársaságot társasági szerződés és alapszabály alapján lehet létre hozni, a két elemet alapító okirat formájában egyesítik. 

A részvénytársaságban a részvényesek közgyűlése (AGA) a legfőbb konzultációs és döntéshozó szerv. A közgyűlés nyitott minden olyan személy számára, aki az ülés időpontjában részvényes. A részvénytársaságok kötelesek legalább egy éves közgyűlést tartani.

A részvénytársaságok döntéseit a közgyűlés tanácskozásai után hozzák meg. A rendes közgyűlés határozatainak érvényességéhez a szavazati jogok legalább egynegyedével rendelkező részvényesek jelenléte szükséges, és a rendes közgyűlés határozatait a leadott szavazatok többségével hozza.

Az alapszabály azonban magasabb határozatképességi és többségi követelményeket is előírhat.

Mit jelent részvényesnek lenni?

Amikor egy személy hozzájárul egy részvénytársaság alaptőkéjéhez, részvényessé válik. Részvényesként számos joga és kötelezettsége van.  

Ezek a jogok a következők: 

  • a részvényesek közgyűlésén (AGA) való részvétel joga; 

  • a részvények tulajdonjogát; 

  • az osztalékhoz való jog;

  • az Ön tulajdonában lévő részvények számával arányos szavazati jog;

  • a részvények eladásának joga;

  • a vezetőségi és képviseleti szervek tagjainak kinevezéséhez és felmentéséhez való jog. 

Ami a kötelezettségeket illeti, ezek alapvetően a következők:  

  • az Ön által fizetendő összegek megfizetésének kötelezettsége; 

  • a jogok jóhiszemű gyakorlásának kötelezettsége; 

  • az a kötelezettség, hogy nem sértheti a társaság alaptőkéjét.  

A részvénytársaságok döntéseit a rendes közgyűlés tanácskozásai után hozzák meg. A rendes közgyűlés tanácskozásainak érvényességéhez az összes szavazati jog legalább egynegyedével rendelkező részvényesek jelenléte szükséges, és a rendes közgyűlés határozatait a leadott szavazatok többségével hozzák.

Az alapszabály azonban magasabb határozatképességi és többségi követelményeket is előírhat. 

Induló cégek (Start-up) finanszírozása

Mielőtt belevágna a vállalkozásba, hasznos tudni, hogy bizonyos típusú pénzügyi támogatásokhoz is hozzáférhet, különösen induló vállalkozóként. 

Az alábbiakban felsorolunk néhány finanszírozási programot. Nem állítjuk, hogy ez a lista kimerítő, ezért arra biztatjuk, hogy kutassa fel az esetlegesen felmerülő lehetőségeket.

Start-up Nation

A Start-up Nation a kis- és középvállalkozások létrehozását ösztönző finanszírozási program. A program bizonyos AFN-eket (vissza nem térítendő pénzügyi juttatásokat) nyújt, amelyek a projekt támogatható kiadásainak akár 95%-át is kitehetik. A programban olyan mikrovállalkozások, induló mikrovállalkozások, kis- és középvállalkozások vehetnek részt, amelyek halmozottan megfelelnek bizonyos szigorú követelményeknek, amelyek többnyire a bejegyzésükkel és gazdasági helyzetükkel kapcsolatosak. 

A támogatható kiadások közé tartoznak a technológiai berendezések, az energiamegtakarítás elérését szolgáló speciális rendszerek, berendezések és felszerelések beszerzése, a megújuló forrásokból származó energia, a munkahelyi helyiségek, a termelési helyiségek, a szolgáltatások nyújtására és a kereskedelemre szolgáló helyiségek, a közlekedési eszközök stb. beszerzése. 

Az intézkedés Start-up Nation állni - 3. kiadás - finanszírozási elemekből fog 10.000 projekt finanszírozása, projektenként 200.000 lejes összeggel, a vállalkozói szellem és a munkahelyteremtés ösztönzése érdekében, az oktatásra, képzésre, mentorálásra összpontosítva, és kötelezően támogatható kiadásokat tartalmaz, mint például a digitalizációs utalványok. Az intézkedés többletpontokat ad a diaszpórából visszatérő román állampolgároknak, akik Romániában nyitnak vállalkozást. 

Többéves nemzeti program a kis- és középvállalkozói ágazatban tevékenykedő nők vállalkozói készségének fejlesztésére.

A kis- és középvállalkozói szektorban a nők vállalkozói készségének fejlesztését célzó többéves nemzeti programot a gazdaság digitalizációjának támogatására és fellendítésére irányuló Románia Tech Nation gazdaságélénkítő csomag - a kormányprogram "Woman in Tech" komponense - keretében hajtják végre. A program célja a nők által létrehozott gazdasági magánstruktúrák ösztönzése és támogatása, a nők vállalkozói kedvének fejlesztése a kis- és középvállalkozói szektorban, valamint a női vállalkozók által vezetett vállalatok technológiai és digitalizációs fokának növelése. A program a célját a nők többségi tulajdonában lévő részvényekkel/részvényekkel rendelkező KKV-k számára egy de minimis támogatási rendszer kidolgozásával és megvalósításával kívánja elérni, amely 200 000 lej/MMI összegig terjedő támogatásokat nyújt a becslések szerint 1000 kedvezményezettnek.

A kis- és középvállalkozások fejlődésének felgyorsítását célzó program

A kis- és középvállalkozások fejlődésének felgyorsítására irányuló program célja a kis- és középvállalkozások hitelkomponensének ösztönzése hitelek és beruházási hitelek kamattámogatásával, legfeljebb 50 000 lejes kamattámogatott hitelek nyújtásával, a becslések szerint 80 kis- és középvállalkozásnak.

Többéves nemzeti program a technológiai és üzleti inkubátorházak létrehozására és fejlesztésére

A technológiai és üzleti inkubátorok létrehozására és fejlesztésére irányuló többéves nemzeti program a kormányprogramban szereplő, a KKV-knak szóló gazdaságélénkítő csomaggal összhangban kerül végrehajtásra, és az egyetemeken hallgatók számára üzleti inkubátorok létrehozását támogatja, helyi partnerekkel (hatóságok, a helyi piacon működő vállalatok) együttműködve. Az intézkedés fő célja 10 olyan, diákoknak szóló üzleti inkubátorház létrehozása és fejlesztése az egyetemekkel és a helyi hatóságokkal partnerségben, amelyek az egyetemek képzési területein a diákok által alapított romániai startupoknak adnak otthont, és amelyek alacsony költséggel kínálnak különböző szolgáltatásokat és létesítményeket a vállalkozásoknak. A program élén egy támogatási intézkedés kidolgozása és végrehajtása áll, amely 500 000 lejes pénzügyi támogatást nyújt a becslések szerint 10 projektnek, amelyeket az egyetemek és a helyi hatóságok partnerségében nyújtanak be.

Beruházások /Befektetések

Részvények

📌 Mik azok a részvények? 

Részvények - tőkebefektetések, egy vállalat egy részét képviselik. A részvények, azaz a vállalatrészek eladásával a tulajdonosok pénzügyi forrásokhoz jutnak, amelyeket új projektek fejlesztésére fordítanak, vagy bizonyos pénzeszközöket új növekedési stratégiák megvalósítására fordítanak. Nos, kétféle részvénytípus létezik, és attól függően, hogy milyen típusú részvényt birtokol, különböző jogokkal rendelkezik. Vannak törzsrészvények vagy közönséges részvények és elsőbbségi részvények. 


📌 Milyen típusú részvények léteznek? 

A közönséges törzsrészvények (közönséges részvények) szavazati jogot biztosítanak Önnek, de az osztalék és a felszámoláskor járó százalékos részesedés változó. 

A másik oldalon vannak az elsőbbségi részvények, amelyek fix százalékos osztalékot adnak.  Az elsőbbségi részvények birtoklása azonban nem biztosít szavazati jogot. 


📌 Hogyan juthatok részvényekhez? 

A részvények megszerzésének folyamata egyszerűbb lehet, mint amilyennek hangzik, és több lehetősége is van. 

A klasszikus módszer az, hogy egy brókerhez fordul, aki attól függően, hogy mit szeretne, és kiteszi a tőzsdén jegyzett vállalatok részvényeibe való befektetés kockázatainak, befekteti Ön helyett az Ön által felajánlott tőkét, elemzi a piacot, és remélhetőleg nyereséget termel Önnek. 

A másik módszer az, hogy különböző online eszközök és alkalmazások segítségével tanulmányozza a piacot, és közvetlenül részvényekbe fektet be egy online platformon keresztül. Általában az ilyen platformok felülete lehetővé teszi, hogy valós időben megtekinthesse a vállalatok részvényeinek alakulását. Az az előnye, hogy akkor és annyit adhat el, amikor és amennyit szeretne, hogy profitot termeljen. 

Kötvények (állampapírok)

A kötvény egy olyan vállalat/vállalkozás, a hitelfelvevő kölcsöne, amelynek finanszírozásra van szüksége, és e célból a kötvényt birtokló hitelezőt hívja fel. A kötvény fix kamatlábbal és a hitelfelvevő által fizetendő éves összeggel jár. 

Meg kell jegyeznie, hogy egy korlátolt felelősségű társaság nem bocsáthat ki kötvényeket, csak egy részvénytársaság bocsáthat ki. A kötvények birtoklásával Ön nem rendelkezik szavazati vagy döntési joggal, hanem csak követeléshez való joggal, azaz ahhoz, hogy visszakapja a pénzét kamatokkal együtt. 

Az átváltható kötvények azonban a nyilvános kibocsátási tájékoztatóban meghatározott feltételek mellett a kibocsátó társaság részvényeire cserélhetők.

A kötvények névértéke nem lehet kevesebb 2,5 RON-nál, és az azonos kibocsátásban lévő kötvényeknek azonos értékűeknek kell lenniük, és azonos jogokat kell biztosítaniuk a tulajdonosuknak. A kötvények fizikai formában, papíralapon vagy dematerializált formában, könyvelt formában bocsáthatók ki.

A kötvényeket a kibocsátó társaság a lejáratkor visszaváltja, és a lejárat előtt az azonos kibocsátású és azonos címletű kötvények sorsolással visszaválthatók a társaság által meghatározott és a sorsolás időpontja előtt legalább 15 nappal nyilvánosan meghirdetett névértéket meghaladó összegben. 

Milyen díjakat kell fizetnem?

📌Az osztalék után fizetendő adók

Ha Ön egy romániai társaság vagy befektetési alap részvényese, akkor tudnia kell, hogy az osztalékát megadóztatják. 2023. január 1-jétől az Ön osztalékát 8%-os adókulccsal adóztatják, amelyet a forrásnál (azaz annál a vállalatnál/alapnál, amelytől Ön kapta) kell visszatartani. 

A más országokban lévő társaságok/alapok részvényei esetében az adószabályok az adott ország törvényeitől függenek. Az adó összege, a befizetés módja stb. eltérő lehet. Románia számos más országgal kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt kötött (amelynek értelmében Ön nem adózik kétszeresen). 


📌Az értékpapírok átruházásából származó nyereség adója

Ha az Ön brókere romániai illetőségű, a törvény szerint január 1-jétől az 1 évnél hosszabb ideig tartott értékpapírok után minden egyes nyereség után 1%-os adót, az 1 évnél rövidebb ideig tartott értékpapírok után pedig 3%-os adót kell fizetnie.

Ha az Ön brókere nem romániai illetőségű, akkor az értékpapírok átruházásából származó nyereség után 10% adót kell fizetnie. 

Ezenkívül az osztalékból vagy értékpapír-átruházásból származó jövedelem után egészségbiztosítási járulékot (CASS) is kell fizetnie. Ez 10%, és az Ön jövedelme alapján kerül kiszámításra. Így tehát: 

  • ha az Ön jövedelme országonként legfeljebb 6 bruttó minimálbér, akkor nem kell CASS-t fizetnie. 

  • ha a jövedelme országonként 6 és 12 bruttó minimálbér között van, a CASS kiszámításának alapja a 6 bruttó minimálbér;

  • ha az Ön jövedelme országonként 12 és 24 bruttó minimálbér között van, a CASS kiszámításának alapja 12 bruttó minimálbér;

  • ha az Ön jövedelme országonként több mint 24 bruttó minimálbér, a CASS számításának alapja 24 bruttó minimálbér.

Az egységes jövedelemadó-bevallást itt töltheti ki.

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a-ți oferi o experiență bună de navigare, utilizăm fișiere de tip cookie. Dacă nu ești de acord cu utilizarea cookie-urilor, poți să îți retragi consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor prin modificarea setărilor din browser-ul tău.

Mai multe informații