Sari la conținut

Ez egyike a Code for Romania által épített több tucatnyi megoldásnak a Jótevés Infrastruktúrája keretében. Segítsen nekünk életben tartani és bővíteni őket.

Küldjön SMS-t a „WE CAN” (PUTEM) szöveggel a 8864-es számra, és adományozzon havi 4 eurót a Code for Romania számára.

Tartózkodási engedély Romániában (külföldi állampolgárok számára)

A tartózkodási engedély a román állam által kiállított hivatalos dokumentum, amely megerősíti a külföldi állampolgár azon jogát, hogy Románia területén meghatározott ideig tartózkodjon és bizonyos tevékenységeket folytasson. Az időtartam függhet a romániai tartózkodás céljától (pl. tanulmányok, munka, család) és a kapott tartózkodási engedély típusától.

A következőkben áttekintjük a romániai tartózkodási engedélyek főbb típusait, valamint a megszerzésükhöz szükséges feltételeket.

Figyelem! Csak a tartózkodási engedély megszerzéséről adunk tájékoztatást, a romániai beutazási vízum megszerzéséről nem.

Ideiglenes tartózkodás

Az Európai Unió vagy az Európai Gazdasági Térség állampolgára vagyok

Ha Ön az Európai Unió valamely államának, az Európai Gazdasági Térségnek vagy a Svájci Államszövetségnek az állampolgára, és 3 hónapnál hosszabb ideig kíván Romániában tartózkodni, akkor be kell jelentenie tartózkodási helyét a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi szerveinél abban a megyében, ahol Ön tartózkodik.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

A regisztrációs bizonyítványt ugyanazon a napon állítják ki, és az legfeljebb 5 évig, de legalább egy évig érvényes. A tartózkodási kártyát a kérelem benyújtásától számított 90 napon belül állítják ki.

A Bevándorlási Főfelügyelőség honlapján többet megtudhat a követendő eljárásról.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A Bevándorlási Főfelügyelet által megkövetelt dokumentumok a romániai tartózkodás céljától függően eltérnek. A felsorolt tevékenységek listája nem teljes körű. A jogszabályoknak megfelelően a Romániában más tevékenységet folytató EU/EGT-állampolgárok is bejelenthetik magukat.

Foglalkoztatás:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány/útlevél (eredeti és másolat);

  3. Munkaszerződés (eredeti és másolat) vagy a munkáltató által kiállított igazolás (eredeti);

  4. Az általános munkavállalói nyilvántartás (REVISAL) képernyőképe, amely a munkaszerződéssel kapcsolatos adatokat tartalmazza, a munkáltató által lepecsételve és aláírva, a dokumentum hitelességének megerősítésére.

Kirendelés:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. A jogszabályoknak megfelelően lefordított és hitelesített kiküldetési szerződés, valamint a romániai kirendeltség/cég kiküldetési címe, amely megerősíti az Ön kirendelését a kiküldetési szerződésben meghatározott időtartamra.

Kereskedelmi tevékenységek:

  1. Szabványos kérelmi  lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatal (ONRC) kivonata, amely igazolja, hogy Ön a törvényeknek megfelelő kereskedelmi tevékenységet folytat.

Gazdasági tevékenységek:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. Annak igazolása, hogy a kérelmező gazdasági tevékenységet folytathat - A Nemzeti Kereskedelmi Nyilvántartó Hivatal (ONRC) kivonata (eredeti és másolat).

Szakmai tevékenységek:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. Annak igazolása, hogy a kérelmező szakmai tevékenységet folytathat - a külön jogszabályoknak megfelelően kiadott engedély vagy jóváhagyás (eredeti és másolat).

Önkéntesség:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. A fogadó szervezettel kötött önkéntes szerződés (eredeti és másolat), a különleges jogi rendelkezéseknek megfelelően.

Humanitárius tevékenységek:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. Az Egészségügyi Minisztériumon belüli humanitárius tevékenységek koordinálásával és támogatásával foglalkozó Tárcaközi Bizottság jóváhagyása (eredeti és másolat);

  4. A fogadó szervezet levele.

Vallási tevékenységek:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. A vallási szektákért felelős államtitkárság jóváhagyása (eredeti és másolat);

  4. A fogadó szervezet levele, amely megerősíti a személy vallási tevékenységekben való részvételét, amennyiben a jóváhagyás ezt nem foglalja magában. 

Lakóhely megélhetési források alapján:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. A megélhetési források igazolása;

  4. Egészségbiztosítási igazolás - kivéve azokat, akik a 95/2006. sz. törvény 213. cikke és annak későbbi módosításai és kiegészítései szerint járulékfizetés nélkül biztosítottak.

Tanulmányok:

  1. Szabványos kérelmi lap;

  2. Személyi igazolvány vagy útlevél (eredeti és másolat);

  3. Akkreditált oktatási intézménybe való beiratkozást igazoló dokumentumok;

  4. A megélhetési források igazolása;

  5. Egészségbiztosítási igazolás, kivéve, ha Ön a 95/2006. sz. törvény 213. cikke (1) bekezdésének a) pontja alá tartozik, azaz ha Ön 26 év alatti diák, és nem szerez munkából származó jövedelmet.

Digitális nomád:

  1. Kérelem;

  2. Eredeti munkaszerződés egy Románián kívül bejegyzett céggel, amely igazolja a formatávoli szolgáltatások nyújtását, információs és kommunikációs technológián keresztül, hiteles román nyelvű fordítással együtt, vagy igazolás arról, hogy a vízumkérelem benyújtásának időpontját megelőzően legalább három éve tulajdonosa egy Románián kívül bejegyzett cégnek, amelyet információs és kommunikációs technológián keresztül távolról irányít;

  3. Eredeti dokumentum, valamint hiteles román nyelvű fordítás, amelyet a Románián kívül bejegyzett vállalat állított ki, amellyel munkaszerződést kötöttek, vagy az Ön tulajdonában lévő, Románián kívül bejegyzett vállalat, amely tartalmazza a vállalat összes azonosító és elérhetőségi adatát, tevékenységi körét, az Ön szerepét a vállalatban, valamint a vállalat törvényes képviselőinek adatait;

  4. Annak igazolása, hogy a tartózkodási jog meghosszabbításának kérelmezett időszakára legalább a bruttó havi átlagkereset háromszorosát elérő jövedelemmel rendelkezik;

  5. A lakástulajdon jogszerű igazolása;

  6. Határátlépési okmány;

  7. A román állampolgárok számára általában minden kockázatra kiterjedő egészségbiztosítás;

  8. Orvosi igazolás;

  9. Díjak.

  10. A Bevándorlási Főfelügyelőség honlapján itt vagy itt olvashat bővebben a szükséges dokumentumokról.

Egy másik állam állampolgára vagyok

Menedékjog, menekültek, átmeneti védelem

Menedékkérő vagyok

Ön menedékkérőnek minősül, ha a származási országában történt üldöztetés, az emberi jogok megsértése vagy fegyveres konfliktus miatt kérte a román állam védelmét, és az Önre vonatkozó menekültügyi eljárás még nem zárult le. A menedékkérelmeket kizárólag a Bukarestben, Giurgiuban, Galațiban, Rădăuțiban, Șomcuta Mare-ban és Timisoara-ban (Temesváron) található regionális menekültügyi eljárás- és szállásközpontokban dolgozzák fel. A menekültügyi eljárásról bővebben itt tájékozódhat.

Az ideiglenes személyazonosító okmány igazolja az Ön személyazonosságát, menedékkérőként Románia területén való tartózkodás jogát és tartózkodási helyét. A menekültügyi eljárás során az okmány érvényességét az eljárás szakaszától függően időszakosan meghosszabbítják.

Az Ön számára kiállított ideiglenes személyazonosító okmány a következő mintára fog kinézni:


📌 Hogyan kaphatom meg az ideiglenes személyazonosító okmányt?

Az ideiglenes személyazonosító okmány megszerzéséhez személyesen kell benyújtania a kérelmet a Bevándorlási Főfelügyelőség Menekültügyi és Integrációs Igazgatóságának (IGI) illetékes szervezeti egységének pultjánál.

A Bevándorlási Főfelügyelőség honlapján többet megtudhat a követendő eljárásról.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

Az ideiglenes személyazonosító okmány kiállításához a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Szabványos kérelmi lap;

  • Lakóhelyének igazolása (lakóhelye), ha nem az IGI szerinti menekültügyi eljárás és szállás regionális központjainak egyikében lakik;

  • Az útlevél vagy más, fényképet tartalmazó személyazonosító okmány. Még ha nem is rendelkezik ezen okmányok egyikével sem, akkor is kiállítanak Önnek egy ideiglenes személyazonossági okmányt, amely a "bejelentett személyazonosságot" jelzi.

Ahhoz, hogy élni tudjon a törvény által biztosított jogokkal, Önt egy személyes számkóddal (CNP) látják el, amelyet az ideiglenes személyazonosító okmányban rögzítenek. A személyes számkódot a menedékjog iránti kérelemnek az adatbázisban történő regisztrációját követően azonnal hozzárendelik, az Ön lakóhelye alapján.

Menekült vagy kiegészítő védelemben részesülő személy vagyok

Ön menekült vagy kiegészítő védelemben részesülő személy, ha ezt a státuszt a román állam a menekültügyi eljárást követően adta meg Önnek. A tartózkodási engedély, amelyet az Ön számára kiállítanak, a következő mintára fog kinézni:

Menekült:

Kiegészítő védelem:

Érvényesség

Tartózkodási engedélyt állítanak ki:

  • 3 éves időszak a menekültstátuszban részesülő személyek esetében;

  • 2 éves időszak a kiegészítő védelemben részesülő személyek esetében .

Lejárat után új, azonos érvényességű tartózkodási engedélyt állítanak ki.


📌 Hogyan szerezhető be a tartózkodási engedély?

A tartózkodási engedély megszerzéséhez el kell mennie a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) azon megyében található irodájába, ahol lakóhellyel rendelkezik. A Bevándorlási Főfelügyelőség megyei hivatalainak teljes listáját itt találja. A kérelmet személyesen kell benyújtania.

Az Főfelügyelőség számára igazolnia kell a romániai lakóhelyét is, ami lehet egy ingatlan tulajdoni lapja, az ANAF-nál bejegyzett bérleti szerződés, közjegyző által hitelesített kölcsönszerződés vagy hasonló dokumentumok.

A tartózkodási engedély kiadásáért nem kell díjat fizetni. A tartózkodási engedély átvehető a Bevándorlási Főfelügyelőség azon területi egységénél, ahol a kérelmet benyújtották, vagy az Ön költségére futárszolgálattal elküldhetik az Ön lakóhelyére.

Ideiglenes védelemben részesülök

Az ideiglenes védelem az Európai Unió kivételes intézkedése, amelynek célja, hogy azonnali és ideiglenes védelmet nyújtson az ukrajnai konfliktus elől menekülő személyek számára. Az ideiglenes védelemben részesülő személy jogairól itt tudhat meg többet.

A tartózkodási engedély, amelyet az Ön számára kiállítanak, a következő mintára fog készülni:

Az ideiglenes védelem 2025. március 4-ig tart. Ez az időszak az Európai Unió Tanácsának döntésétől és az ukrajnai helyzet alakulásától függően további egy évvel meghosszabbítható, vagy éppen ellenkezőleg, lerövidíthető.


📌 Hogyan szerezhető be a tartózkodási engedély?

A tartózkodási engedélyt akkor kapja meg, amikor ideiglenes védelemben részesülő személyként Romániában regisztráltatja magát. A regisztrációt az Ön lakóhelye szerinti megye Bevándorlási Hivatalánál / Menekültügyi eljárásokkal és elhelyezéssel foglalkozó regionális központjánál teheti meg.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

Az átmeneti védelem kedvezményezettjeként való regisztrációhoz a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Az Ön személyazonosító okmánya - személyi igazolvány, útlevél, biometrikus útlevél, jogosítvány vagy bármilyen más hiteles dokumentum, amely tartalmazza az Ön fényképét;

  • Ha Ön nem ukrán állampolgár, az Ukrajnában való jogállását igazoló okmányok (pl. állandó tartózkodási engedély, nemzetközi védelemben részesülők számára kiállított okmány) vagy az ukrán állampolgárral való családi kapcsolatát igazoló okmányok (pl. családi kártya, születési anyakönyvi kivonat, házassági anyakönyvi kivonat).

A hatóságoknak történő bemutatáskor a következő lépéseken kell végigmennie:

  • Írja alá a személyes adatainak feldolgozására vonatkozó hozzájárulását.

  • Az Ön által bemutatott személyes dokumentumokról másolat készül.

  • Személyes okmányait ellenőrzik.

  • Fényképet készítenek Önről.

  • A következő adatokat rögzítik: név, születési idő, állampolgárság, nem, személyazonosság, családi állapot, családi kapcsolatok, romániai cím (ha ismert).

  • Romániában tartózkodási engedélyt kap egy személyes számkóddal (CNP).

A követendő eljárásról itt olvashat bővebben.

Munkával kapcsolatos tartózkodás

Romániába való belépést követően összevont munkavállalási engedélyt vagy uniós kék kártyát kell szereznie.

Összevont munkavállalási engedély (állandó munkavállalók számára)

Az összevont engedély egy olyan tartózkodási dokumentum, amely az állandó munkavállalók munkavállalási engedélye alapján igazolja az Ön tartózkodási és munkavállalási jogát Romániában. A következő mintára hasonlít:


📌 Hogyan szerezhető be az összevont munkavállalási engedély?

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos Főfelügyelőség-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére a Főfelügyelőség portál platformján keresztül. 


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A foglalkoztatásra vonatkozó első összevont munkavállalási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

Az összevont engedélyt legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt meg kell újítani. A tartózkodási jog utólagos meghosszabbításához (új összevont engedély megszerzéséhez) a következő dokumentumokat kell benyújtania:

A munkavállalási/elkülönítési tartózkodási jog megadása vagy meghosszabbítása iránti kérelmet a benyújtástól számított 30 napon belül fogják elbírálni. Ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A követendő eljárásról az IGI honlapján talál további információkat. Lehetősége van arra, hogy a dokumentumokat online nyújtsa be, és hogy az IGI portál platformján keresztül online időpontot egyeztessen.

EU Kék Kártya (magasan képzett munkavállalók számára)

Az EU Kék Kártyát a magasan képzett munkavállalók munkavállalási engedélye alapján foglalkoztatott külföldi állampolgárok számára adják ki, akik legalább 1 éves időtartamra helyi munkaszerződést kötnek. Ez  következőképpen néz ki:


📌 Hogyan szerezhető be az EU Kék Kártya?

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére az IGI portál platformján keresztül.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A munkavállaláshoz szükséges első összevont munkavállalási engedély vagy EU Kék Kártya megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

A munkavállalási/elkülönítési tartózkodási jog megadása vagy meghosszabbítása iránti kérelmet a benyújtástól számított 30 napon belül kerül elbírálásra. Ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A tartózkodási jog meghosszabbítása iránti kérelem, amelyet a más tagállamban szerzett EU Kék Kártya birtokosa nyújt be, a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül kerül feldolgozásra.

A követendő eljárásról az IGI honlapján talál további információkat.

Egyéb helyzetek

A Romániába való belépést követően be kell szereznie egy olyan dokumentumot, amely igazolja a romániai tartózkodási jogát.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésre az IGI portál platformján keresztül.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

Az Öntől kért dokumentumok az Ön konkrét helyzetétől függnek:

Kirendelt munkavállaló:

a) Kérelem;

b) határátlépési okmány (eredeti és másolat);

c) a kirendelési határozat lefordítva és legalizálva;

d) a lakóterület jogszerű tulajdonjogának igazolása (eredeti és másolat);

e) legalább a nemzetgazdasági bruttó átlagbérnek megfelelő jövedelem igazolása;

f) a társadalmi egészségbiztosítás igazolása;

g) orvosi igazolás;

h) adók.

Valamely EU-tagállamban vagy az Európai Gazdasági Térségben székhellyel rendelkező szervezet Romániába kiküldött alkalmazottja.

a) Kérelem

b) határátlépési okmány (eredeti és másolat);

c) a kirendelési határozat lefordítva és legalizálva;

d) az adott tagállam illetékes hatóságai által nyilvántartásba vett, lefordított és hitelesített egyéni munkaszerződés másolata

e)EU vagy az EGT tagállam tartózkodási engedélyének másolata;

f) igazolás a lakhatás jogszerű tulajdonjogáról (eredeti és másolat);

g)igazolás legalább a nemzetgazdasági bruttó átlagbér szintjének megfelelő jövedelemről;

h)igazolás a társadalmi egészségbiztosításról;

i) orvosi igazolás;

j) adók.

A képviselet vezetője

a) kérelem
b) működési engedély;
c) a kérelmező és a képviselet közötti jogviszonyok igazolása;
d) a székhelyül szolgáló helyiség jogszerű tulajdonjogának igazolása;
e) a megélhetési források igazolása;
f) orvosi igazolás
g) lakóhely jogszerű tulajdonjogának igazolása;
h) társadalmi egészségbiztosítás igazolása;
i) adók.

Fióktelep vagy leányvállalat vezetője:

a) kérelem

b) cégbíróság által kiállított igazolás

c) Ön és a képviselet közötti jogviszonyok igazolása;

d) a székhelynek szánt helyiség jogszerű tulajdonjogának igazolása

e) orvosi igazolás

f) a megélhetési források igazolása;

g) jogszerű lakóhely igazolása (eredeti és másolat)

h) társadalmi  egészségbiztosítás igazolása;

i) adók.

A munkavállalás/kiküldetés céljából történő tartózkodási jog megadására vagy meghosszabbítására irányuló kérelmet a benyújtástól számított 30 napon belül bírálják el. Amennyiben további ellenőrzésekre van szükség, az elbírálási határidő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

Tanulmányokkal kapcsolatos tartózkodás

Középiskolás, főiskolás, mester- vagy PhD-hallgató vagyok.

Miután belépett Romániába, be kell szereznie egy dokumentumot, amely igazolja, hogy jogosult az országban tartózkodni.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az IGI-egységek országos listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére az IGI portál platformján keresztül 


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A tartózkodási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Kérelem;

  • Határátlépési okmány (útlevél, úti okmány stb.) eredeti és másolat;

  • Tanulmányi felvételi igazolás - csak a tartózkodási engedély első meghosszabbításához szükséges;

  • Az oktatási intézmény által kiállított igazolás, amely igazolja az állami vagy magán oktatási intézményben folytatott tanulmányokba való beiratkozást, a törvény szerint akkreditált vagy ideiglenesen engedélyezett, nappali tagozatos oktatás, beleértve a doktori képzésben való részvételt, az illetékes minisztérium jóváhagyása alapján;

  • Anyagi fedezet igazolása, minimum 6 hónapra, legalább az ország által garantált bruttó minimálbér;

  • A jogszerű lakóhely igazolása (eredeti és másolat);

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak

A román állami ösztöndíjasok tartózkodási engedélyét díjmentesen adják ki.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A tartózkodási jog megadása vagy meghosszabbítása iránti kérelmet a benyújtástól számított 30 napon belül kerül elbírálásra. Amennyiben további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási időszak legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

Vannak kivételes helyzetek is:

  • Ha Ön román állami ösztöndíjas, mentesül a konzuli illeték és a tartózkodási engedély díjának megfizetése alól, és nem kell anyagi fedezetet igazolnia.

  • Nem kell igazolnia az anyagi fedezetet, ha Ön román nemzetiségű külföldi állampolgár (van olyan felmenője, akinek román állampolgársága volt vagy van).

  • Ha Ön elmúlt 26 éves, rendelkeznie kell egészségbiztosítással.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A tartózkodási jog megadása vagy meghosszabbítása iránti kérelmet a benyújtástól számított 30 napon belül kerül elbírálásra. Ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál további információkat.

Oktatási csereprogramban veszek részt

Miután belépett Romániába, be kell szereznie egy dokumentumot, amely igazolja, hogy jogosult az országban tartózkodni.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére az IGI portál platformján keresztül .


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A tartózkodási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Kérelem;

  • Határátlépési okmány (útlevél, úti okmány stb.) eredeti és másolat;

  • Az oktatási intézmény által kiállított bizonyítvány;

  • Olyan dokumentumok, amelyek igazolják, hogy a külföldi egy, a jogszabályoknak megfelelően létrehozott és erre a célra elismert intézmény által lebonyolított diákcsereprogramban vesz részt;

  • Dokumentumok, amelyek igazolják, hogy a szervezetet a jogszabályoknak megfelelően létrehozták és elismerték;

  • A csereprogramot lebonyolító szervezet igazolása;

  • A jogszerű lakóhely igazolása (eredeti és másolat);

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak.

Vannak kivételes helyzetek is:

  • Ha Ön román állami ösztöndíjas, akkor mentesül a konzuli illeték és a tartózkodási engedély díjának megfizetése alól, és nem kell igazolnia, hogy rendelkezik-e megélhetési forrásokkal. 

  • Nem kell igazolnia az anyagi fedezetet, ha Ön román nemzetiségű külföldi állampolgár (olyan felmenővel rendelkezik, aki román állampolgársággal rendelkezik vagy rendelkezett).

  • Ha Ön elmúlt 26 éves, rendelkeznie kell egészségbiztosítással.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A munkavállalási/kiküldetési tartózkodási jog megadása vagy meghosszabbítása iránti kérelmet a benyújtástól számított 30 napon belül kerül elbírálásra. Ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál további információkat.

Román állampolgár vagy Romániában lakóhellyel rendelkező külföldi állampolgár családtagja

Román állampolgár családtagja

Román állampolgárral házasodtam össze

Miután belépett Romániába, be kell szereznie egy dokumentumot, amely igazolja, hogy jogosult az országban tartózkodni.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére az IGI portál platformján keresztül.

Figyelem! A tartózkodási engedélyt nem adják meg, ha az alábbiakat állapítják meg:

  • A bigámia vagy poligámia megléte (vagyis egyikük többszörösen házas).

  • Ön és házastársa már nem tart fenn házastársi vagy tényleges családi kapcsolatot Romániában (például nem objektív okok miatt már nem élnek együtt).

Itt talál további információkat a romániai házasságkötéshez szükséges feltételekről.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A tartózkodási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Kérelem;

  • Határátlépési okmány (útlevél, úti okmány stb.) eredeti és másolat;

  • Az Ön román állampolgárságú házastársának személyazonosító okmánya;

  • A román hatóságok által kiállított házassági anyakönyvi kivonat. Amennyiben Ön külföldön kötött házasságot, az anyakönyvi kivonatot a romániai anyakönyvi hivatalokban kell átíratni;

  • A lakóhely jogszerű tulajdonjogának igazolása azon a címen, ahol Ön kijelenti, hogy Románia területén tartózkodik, eredeti és másolati példányban;

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak.

A román állampolgár családtagjaként való ideiglenes tartózkodási engedély megszerzésének feldolgozási ideje kezdetben legfeljebb 90 nap, a későbbi megújítások esetében pedig 30 nap. Abban az esetben, ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál további információkat.

Román állampolgárral élek együtt

Tartózkodási engedélyt akkor kérhet, ha román állampolgárral él együtt, de csak akkor, ha közös gyermekük van, és egyikük sem házas mással.

Miután belépett Romániába, be kell szereznie egy dokumentumot, amely igazolja, hogy jogosult az országban tartózkodni.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére az IGI portál platformján keresztül.

Figyelem! A tartózkodási engedélyt nem adják meg, ha megállapítást nyer, hogy a külföldi állampolgár kizárólag a tartózkodási jog megszerzése céljából ismerte el a román gyermek rokonságát.


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

A tartózkodási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Kérelem;

  • Határátlépési okmány (útlevél, úti okmány stb.) eredeti és másolat;

  • Az Ön román állampolgárságú élettársának személyazonosító okmánya;

  • A gyermek születési anyakönyvi kivonata, román állampolgár, aki a kérelmező és a román állampolgár közötti együttélésből származik;

  • A román állampolgár nyilatkozata, amelyből kiderül, hogy önök együtt élnek;

  • A lakóhely jogszerű tulajdonjogának igazolása azon a címen, ahol Ön kijelenti, hogy Románia területén tartózkodik, eredeti és másolati példányban;

  • Egy dokumentum arról, hogy Ön és partnere nem házasok;

  • a társadalmi egészségbiztosítás igazolása;

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak.

 A román állampolgár családtagjaként való ideiglenes tartózkodási engedély megszerzésének feldolgozási ideje kezdetben legfeljebb 90 nap, a későbbi megújítások esetében pedig 30 nap. Abban az esetben, ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál további információkat.

Román állampolgár vagy házastársának gyermeke vagyok.

Tartózkodási engedélyt kérhetsz, ha román állampolgár vagy annak házastársa gyermeke vagy, amennyiben együtt élsz velük, és az alábbi helyzetek valamelyikében vagy:

  • Ön még nem töltötte be a 21. életévét;

  • Ön 21 és 26 év közötti, de Romániában tanul;

  • Ön felnőtt, de egészségügyi okok miatt nem tudja eltartani magát.

Nem számít, hogy Ön a vér szerinti vagy az örökbefogadott gyermekük; a román jog nem tesz különbséget e két kategória között.

Miután belépett Romániába, be kell szereznie egy dokumentumot, amely igazolja, hogy jogosult az országban tartózkodni.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére iaz IGI portál platformján keresztül .


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

Az engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Kérelem;

  • Az úti okmányok (útlevél, úti okmány stb.) eredeti és másolati példányban;

  • A román állampolgár személyazonosító okmánya;

  • Születési anyakönyvi kivonat vagy más, az illetékes hatóságok által kiállított, a családi kapcsolatot igazoló okmányok, lefordítva és felülhitelesítve vagy nemzetközileg felülhitelesítve, eredetiben és másolatban;

  • A román állampolgár nyilatkozata arról, hogy együtt élnek;

  • A bejelentett romániai lakcím szerinti lakás jogszerű birtoklásának igazolása eredeti és másolati példányban.

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak.

FIGYELEM! Attól függően, hogy melyik államban állították ki a rokonságot igazoló dokumentumokat, további formalitásoknak kell megfelelnie: 

1.     Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek a felülhitelesítési vagy bármely más törvényesitési formaság alól.

2.     Ha a román nyelvre történő fordítást azon államok valamelyikének meghatalmazott fordítója készíti, amelyekkel Románia szerződést/egyezményt/jogsegélyi megállapodást kötött, az iratot már nem kell felülhitelesíteni/nemzetközileg felülhitelesíteni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők:

  • Albánia

  • Ausztria

  • Belgium - felülhitelesítésre szükség lehet 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária -  felülhitelesítésre szükség lehet 

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovákia

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongólia

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - felülhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol nemzetközi felülhitelesítés szükséges.

  • Franciaország

3.     Az 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, Nemzetközi Személyállapoti Bizottság  az anyakönyvi okmányok többnyelvű kivonatainak kiadásáról szóló 16. sz. alapján kiállított többnyelvű születési anyakönyvi kivonat mentesül a fordítás és a törvényesités alól (A-CIEC formanyomtatvány).

4.     Más államok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot nemzetközileg felülhitelesíteni vagy felülhitelesíteni kell.

A román állampolgár családtagjaként való ideiglenes tartózkodási engedély megszerzésének feldolgozási ideje kezdetben legfeljebb 90 nap, a későbbi megújítások esetében pedig 30 nap. Abban az esetben, ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál további információkat.

Román állampolgár vagy házastársának szülője vagyok.

Tartózkodási engedélyt kérhet, ha Ön egy román állampolgár szülője, amelyet bizonyítani tud, családi kapcsolatot igazoló dokumentumok alapján. Ha az Ön gyermeke, a román állampolgár, kiskorú, akkor azt is igazolnia kell, hogy az Ön gondozása alatt áll, vagy hogy rendszeresen eleget tesz tartási kötelezettségének.

Miután belépett Romániába, be kell szereznie egy dokumentumot, amely igazolja, hogy jogosult az országban tartózkodni.

A dokumentumot a lakóhelye szerinti megyében működő Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeinél szerezheti be.

Az országos IGI-egységek listáját itt találja.

Lehetősége van a dokumentumok benyújtására és online időpont egyeztetésére az IGI portál platformján keresztül. 


📌 Milyen dokumentumokra van szükségem?

Az engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Kérelem;

  • Határátlépési okmány (útlevél, úti okmány stb.) eredeti és másolat;

  • Az Ön román állampolgárságú házastársának személyazonosító okmánya;

  • A családi kapcsolatot igazoló, az illetékes hatóságok által kiállított, lefordított, hitelesített vagy felülhitelesítéssel ellátott dokumentumok - másolat és eredeti példány;

  • abban az esetben, ha a külföldi, kiskorú román állampolgár szülője, igazolnia kell, hogy a kiskorú az Ön felügyelete alatt áll, vagy hogy tartási kötelezettség áll fenn, amelynek rendszeresen eleget tesz;

  • a bejelentett címen való jogszerű tartózkodás igazolása;

  • a társadalmi egészségbiztosítás igazolása;

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak.

FIGYELEM! Attól függően, hogy melyik államban állították ki a rokonságot igazoló dokumentumokat, további formalitásoknak kell megfelelnie:

  1. Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek a felülhitelesítés vagy bármely más törvényesitési formaság alól.

  2. Ha a román nyelvre történő fordítást azon államok valamelyikének meghatalmazott fordítója készíti, amelyekkel Románia szerződést/egyezményt/jogsegélyi megállapodást kötött, az iratot már nem kell felülhitelesíteni/nemzetközileg felülhitelesíteni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők:

  • Albánia

  • Ausztria

  • Belgium - felülhitelesítésre szükség lehet 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária -  felülhitelesítésre szükség lehet 

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovákia

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongólia

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - felülhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol nemzetközi felülhitelesítés szükséges.

  • Franciaország

  1. Az 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, Nemzetközi Személyállapoti Bizottság  az anyakönyvi okmányok többnyelvű kivonatainak kiadásáról szóló 16. sz. alapján kiállított többnyelvű születési anyakönyvi kivonat mentesül a fordítás és a törvényesités alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más államok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot nemzetközileg felülhitelesíteni vagy felülhitelesíteni kell.

A román állampolgár családtagjaként való ideiglenes tartózkodási engedély megszerzésének feldolgozási ideje kezdetben legfeljebb 90 nap, a későbbi megújítások esetében pedig 30 nap. Abban az esetben, ha további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási idő legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző engedély lejárta előtt kell benyújtania.

A követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál további információkat.

Romániában élő, külföldi állampolgár családtagja

Házastársam Romániában élő, külföldi állampolgár

Miután belépett Romániába, egy olyan okmányt kell beszereznie, amely igazolja az országban való tartózkodási jogát.

Az okmányt a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) lakóhelye szerinti megye területi egységeinél szerezheti be.

Az IGI egységek országos listáját itt találja.

A Portal IGI platform oldalon elküldheti a dokumentumokat és időpontot kérhet online.

Figyelem! A tartózkodási engedélyt nem adják meg az alábbi esetekben:

  • Bigámia vagy poligámia (azaz egyikőjük több személlyel egyidejűleg házas).

  • Ön és házastársa már nem tartanak fenn házastársi vagy tényleges családi kapcsolatot Romániában (például nem objektív okok miatt már nem élnek együtt).

További információt a romániai házasságkötéshez szükséges feltételekről itt talál.

📌 A szükséges dokumentumok

A tartózkodási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Alkalmazás;

  • Az eredeti határátkelőokmány (útlevél, úti okmány stb.) és másolata;

  • A román hatóságok által kiállított házassági anyakönyvi kivonat. Ha külföldön házasodott meg, a bizonyítványt át kell írni a romániai anyakönyvi hivatalokban;

  • A házastárs írásbeli nyilatkozata vagy egyéb dokumentumok, amelyek bizonyítják, hogy nem áll fenn bigámia vagy poligámia;

  • A házastárs írásbeli nyilatkozata arról, hogy Önök ténylegesen együtt fognak lakni;

  • A lakótér tulajdonjogának igazolása;

  • a pénzügyi támogatás eszközeinek igazolása. Ha a házastársa menekült vagy kiegészítő védelemben részesülő személy Romániában, nem kell bizonyítania a támogatási eszközöket;

  • a társadalombiztosítás igazolása;

  • Orvosi igazolás;

  • Díjak

FIGYELEM! Attól az államtól függően, ahol a rokonságot igazoló dokumentumokat kiadták, azoknak további alaki követelményeknek kell megfelelniük:

  1. Az uniós tagállamok által kiállított okmányok mentesek az Apostille vagy bármely más hitelesítési formalitás alól.

  2. Ha a román nyelvre történő fordítást azon államok egyikének hivatalos fordítója végzi, amelyekkel Románia igazságügyi segítségnyújtási szerződéseket/egyezményeket/megállapodásokat kötött, a dokumentumot már nem kell hitelesíteni/Apostille-al ellátni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen megállapodásokat kötött, a következők:

  • Albánia

  • Ausztria

  • Belgium - Apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - Apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovákia

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongólia

  • Lengyelország

  • Oroszországi Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - konzuli felülhitelesítést igényel, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol Apostille szükséges

  • Franciaország

  1. A Nemzetközi Személyi Jogállapoti Bizottság 1976. szeptember 8-án, Bécsben aláírt, a polgári jogállással kapcsolatos okmányok többnyelvű kivonatainak kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű születési kivonat mentesül a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más államok által kibocsátott dokumentumok esetében a dokumentumot Apostill-al vagy konzuli felülhitelesítéssel kell ellátni.

Az ideiglenes tartózkodási engedély nem uniós polgár családtagjaként történő megszerzése esetén a feldolgozási idő a benyújtás napjától számított legfeljebb 30 nap. Amennyiben további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási időszak legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható. 

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző lejárta előtt kell benyújtania.

További információkat a követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál. 

Romániában lakóhellyel rendelkező, külföldi állampolgárral egyéb kapcsolatban vagyok

Miután belépett Romániába, egy olyan okmányt kell beszereznie, amely igazolja az országban való tartózkodási jogát. Adminisztratív szempontból az Ön családtagját, aki külföldi állampolgár, és Romániában tartózkodik, „szponzornak” nevezik.

Az okmányt a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) lakóhelye szerinti megye területi egységeinél szerezheti be.

Az IGI egységek országos listáját itt találja.

A Portal IGI platform oldalon elküldheti a dokumentumokat és időpontot kérhet online.


📌 A szükséges dokumentumok

A tartózkodási engedély megszerzéséhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Alkalmazás;

  • Az eredeti határátkelőokmány (útlevél, úti okmány stb.) és másolata;

  • az illetékes hatóságok által kiállított születési anyakönyvi kivonat vagy a családi kapcsolatot igazoló egyéb okirat, eredeti példányban és másolatban. Ha ezeket nem Románia állítja ki, a dokumentumokat szükség szerint le kell fordítani és/vagy felülhitelesíteni kell/Apostille-al kell ellátni;

  • a szponzor írásbeli nyilatkozata arról, hogy együtt fognak élni;

  • adott esetben annak a személynek az írásbeli nyilatkozata, aki közös felügyeleti joggal rendelkezik azon kiskorú gyermek szponzorával, akinek családegyesítését kérik, hozzájárulva ahhoz, hogy a Romániában tartózkodó szponzorral együtt lakjon;

  • a romániai tartózkodási jogot igazoló okmány másolata;

  • az egészségügyi intézmény által kibocsátott, hiteles formában/okiratban tett nyilatkozat;

  • a lakótér tulajdonjogának igazolása - eredeti és másolat; 

  • a pénzügyi támogatás eszközeinek igazolása. Ha az Ön szponzora menekült vagy kiegészítő védelemben részesülő személy Romániában, akkor nem kell bizonyítania a támogatási eszközöket;

  • Díjak.

FIGYELEM! Attól az államtól függően, ahol a rokonságot igazoló dokumentumokat kiadták, azoknak további alaki követelményeknek kell megfelelniük:

  1. Az uniós tagállamok által kiállított okmányok mentesek az Apostille vagy bármely más hitelesítési formalitás alól.

  2. Ha a román nyelvre történő fordítást azon államok egyikének hivatalos fordítója végzi, amelyekkel Románia igazságügyi segítségnyújtási szerződéseket/egyezményeket/megállapodásokat kötött, a dokumentumot már nem kell hitelesíteni/Apostille-al ellátni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen megállapodásokat kötött, a következők:

  • Albánia

  • Ausztria

  • Belgium - Apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - Apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovákia

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongólia

  • Lengyelország

  • Oroszországi Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - konzuli felülhitelesítést igényel, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol Apostille szükséges

  • Franciaország

  1. A Nemzetközi Személyi Jogállapoti Bizottság 1976. szeptember 8-án, Bécsben aláírt, a polgári jogállással kapcsolatos okmányok többnyelvű kivonatainak kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű születési kivonat mentesül a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más államok által kibocsátott dokumentumok esetében a dokumentumot Apostill-al vagy konzuli felülhitelesítéssel kell ellátni.

Az ideiglenes tartózkodási engedély nem uniós polgár családtagjaként történő megszerzése esetén a feldolgozási idő a benyújtás napjától számított legfeljebb 30 nap. Amennyiben további ellenőrzésekre van szükség, a feldolgozási időszak legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható. 

A tartózkodási engedély megújítása iránti kérelmet legalább 30 nappal az előző lejárta előtt kell benyújtania.

További információkat a követendő eljárásról és a szükséges dokumentumokról az IGI honlapján talál. 

Huzamos tartózkodás

A törvény szerint a kérelmezett huzamos tartózkodási jog határozatlan időre szól azon külföldiek számára, akik a kérelem elbírálásakor ideiglenes tartózkodási joggal rendelkeznek, vagy nemzetközi védelemben részesülnek (menekültek, kiegészítő védelemben részesülők) Romániában.

NEM szerezheti meg a huzamos tartózkodási jogot, ha az alábbi kategóriák valamelyikébe tartozik:

  • Ön tartózkodási joggal rendelkezik a Romániában folytatott tanulmányok céljából. Ezért nem pályázhat huzamos tartózkodásra, amíg diák. Ha azonban úgy dönt, hogy ezt a romániai tartózkodás céljának megváltoztatása után teszi meg, a tanulmányi célú tartózkodás időtartamának felét figyelembe veszik a romániai tartózkodás teljes időtartamának kiszámításakor.

  • Ön ideiglenes védelmet élvez Romániában.

  • Ön menedékkérő.

  • Ön a rövid távú tartózkodásra jogosító vízum, diplomáciai vagy szolgálati vízum által biztosított ideiglenes tartózkodási jog birtokosa.

  • Ön olyan tartózkodási joggal rendelkezik, amelyet szezonális munkavállalóként vagy au pair-ként végzett tevékenységek végzéséhez szerzett.

Menekült vagyok vagy kiegészítő védelemben részesülök

Ön menekült vagy kiegészítő védelemben részesülő személy, ha ezt a jogállást a román állam a menekültügyi eljárást követően megadta Önnek. Az Ön számára kiállított tartózkodási engedély így néz ki:

Menekült:


Kiegészítő védelem:

A huzamos tartózkodási jog megszerzéséhez az elmúlt 4 évben folyamatosan Románia területén kellett tartózkodnia.

A tartózkodás akkor tekinthető folyamatosnak, ha:

  • Ön több mint 6 egymást követő hónapig vagy összesen több mint 10 hónapig nem hagyta el Románia területét;

  • Ön ellen nem került sor az ország területéről történő kitoloncolásra (a törvényes tartózkodási idő túllépése vagy egyéb okok miatt nem került visszaküldésre a származási országba).

Az első lépés ahhoz, hogy tartózkodási helyet létesítsen Romániában, a huzamos tartózkodási jog megszerzése. Ehhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Alkalmazás;

  • Útlevél vagy úti okmány másolata és eredeti példánya;

  • A lakhatás igazolása (másolat és eredeti);

  • A társadalombiztosítás igazolása;

  • A pénzügyi támogatás eszközeinek igazolása;

  • A román hatóságok által kiállított bűnügyi nyilvántartási igazolás. A bűnügyi nyilvántartási igazolást bármely bűnügyi nyilvántartási irodával rendelkező rendőrségtől vagy online, a www.ghiseul.ro oldalon szerezheti be. A tanúsítványt a kérelemtől számított 3 napon belül állítják ki, és 6 hónapig érvényes;

  • A családi állapotot igazoló dokumentumok (ha vannak).

Miután megkapta a huzamos tartózkodási jogot, be kell nyújtania a következő dokumentumokat:

  • Alkalmazás;

  • Útlevél vagy úti okmány, eredeti és másolat;

  • A lakhatás igazolása, az eredeti és a másolat;

  • Lefordított és Apostille-al/konzuli felülhitelesítéssel ellátott születési anyakönyvi kivonat (a dokumentum kibocsátó államától függően);

  • A Romániában huzamos tartózkodási joggal nem rendelkező szülő hitelesített beleegyezése, ha van ilyen.

FIGYELEM! Attól az államtól függően, ahol a rokonságot igazoló dokumentumokat kiadták, azoknak további alaki követelményeknek kell megfelelniük:

  1. Az uniós tagállamok által kiállított okmányok mentesek az Apostille vagy bármely más hitelesítési formalitás alól.

  2. Ha a román nyelvre történő fordítást azon államok egyikének hivatalos fordítója végzi, amelyekkel Románia igazságügyi segítségnyújtási szerződéseket/egyezményeket/megállapodásokat kötött, a dokumentumot már nem kell hitelesíteni/Apostille-al ellátni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen megállapodásokat kötött, a következők:

  • Albánia

  • Ausztria

  • Belgium - Apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - Apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovákia

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongólia

  • Lengyelország

  • Oroszországi Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - konzuli felülhitelesítést igényel, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol Apostille szükséges

  • Franciaország

  1. A Nemzetközi Személyi Jogállapoti Bizottság 1976. szeptember 8-án, Bécsben aláírt, a polgári jogállással kapcsolatos okmányok többnyelvű kivonatainak kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű születési kivonat mentesül a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más államok által kibocsátott dokumentumok esetében a dokumentumot Apostill-al vagy konzuli felülhitelesítéssel kell ellátni.

A huzamos tartózkodási engedély 10 évig érvényes, ha Ön román állampolgár családtagja, és 5 évig, ha a törvény által előírt, egyéb célból, szabályosan tartózkodik Romániában.

A jog, majd a huzamos tartózkodási engedély megszerzéséhez kapcsolatba kell lépnie a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeivel abban a megyében, ahol lakik. Az IGI egységek országos listáját itt találja.

Az IGI Portal oldalon elküldheti a dokumentumokat és időpontot kérhet online.

Tudjon meg többet a követendő eljárásról a Bevándorlási Főfelügyelőség honlapján vagy a Román Nemzeti Menekültügyi Tanács (CNRR) által készített útmutatóból, különösen azoknak a kiegészítő védelemben részesülő menekülteknek a számára, akik huzamos tartózkodást vagy román állampolgárságot kívánnak szerezni. 

Egyéb jogosultsággal rendelkezem a huzamos tartózkodási jog megszerzéséhez

A huzamos tartózkodási jog megszerzéséhez az elmúlt 5 évben folyamatosan Románia területén kellett tartózkodnia.

A tartózkodás akkor tekinthető folyamatosnak, ha:

  • Ön több mint 6 egymást követő hónapig vagy összesen több mint 10 hónapig nem hagyta el Románia területét;

  • Ön ellen nem került sor az ország területéről történő kitoloncolásra (a törvényes tartózkodási idő túllépése vagy egyéb okok miatt nem került visszaküldésre a származási országba).

Az első lépés ahhoz, hogy tartózkodási helyet létesítsen Romániában, a huzamos tartózkodási jog megszerzése. Ehhez a következő dokumentumokat kell benyújtania:

  • Alkalmazás;

  • Útlevél vagy úti okmány másolata és eredeti példánya;

  • A lakhatás igazolása (másolat és eredeti);

  • A társadalombiztosítás igazolása;

  • A pénzügyi támogatás eszközeinek igazolása;

  • A román hatóságok által kiállított bűnügyi nyilvántartási igazolás. A bűnügyi nyilvántartási igazolást bármely bűnügyi nyilvántartási irodával rendelkező rendőrségtől vagy online, a www.ghiseul.ro oldalon szerezheti be. A tanúsítványt a kérelemtől számított 3 napon belül állítják ki, és 6 hónapig érvényes;

  • A családi állapotot igazoló dokumentumok (ha vannak).

Miután megkapta a huzamos tartózkodási jogot, be kell nyújtania a következő dokumentumokat:

  • Alkalmazás;

  • Útlevél vagy úti okmány, eredeti és másolat;

  • A lakhatás igazolása, az eredeti és a másolat;

  • Lefordított és Apostille-al/konzuli felülhitelesítéssel ellátott születési anyakönyvi kivonat (a dokumentum kibocsátó államától függően);

  • A Romániában huzamos tartózkodási joggal nem rendelkező szülő hitelesített beleegyezése, ha van ilyen.

FIGYELEM! Attól az államtól függően, ahol a rokonságot igazoló dokumentumokat kiadták, azoknak további alaki követelményeknek kell megfelelniük:

  1. Az uniós tagállamok által kiállított okmányok mentesek az Apostille vagy bármely más hitelesítési formalitás alól.

  2. Ha a román nyelvre történő fordítást azon államok egyikének hivatalos fordítója végzi, amelyekkel Románia igazságügyi segítségnyújtási szerződéseket/egyezményeket/megállapodásokat kötött, a dokumentumot már nem kell hitelesíteni/Apostille-al ellátni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen megállapodásokat kötött, a következők:

  • Albánia

  • Ausztria

  • Belgium - Apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - Apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovákia

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongólia

  • Lengyelország

  • Oroszországi Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - konzuli felülhitelesítést igényel, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol Apostille szükséges

  • Franciaország

  1. A Nemzetközi Személyi Jogállapoti Bizottság 1976. szeptember 8-án, Bécsben aláírt, a polgári jogállással kapcsolatos okmányok többnyelvű kivonatainak kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű születési kivonat mentesül a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más államok által kibocsátott dokumentumok esetében a dokumentumot Apostill-al vagy konzuli felülhitelesítéssel kell ellátni.

A huzamos tartózkodási engedély 10 évig érvényes, ha Ön román állampolgár családtagja, és 5 évig, ha a törvény által előírt, egyéb célból, szabályosan tartózkodik Romániában.

A jog, majd a huzamos tartózkodási engedély megszerzéséhez kapcsolatba kell lépnie a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) területi egységeivel abban a megyében, ahol lakik. Az IGI egységek országos listáját itt találja.

Az IGI Portal oldalon elküldheti a dokumentumokat és időpontot kérhet online.

További információt az IGI honlapján talál a követendő eljárásról. 

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a-ți oferi o experiență bună de navigare, utilizăm fișiere de tip cookie. Dacă nu ești de acord cu utilizarea cookie-urilor, poți să îți retragi consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor prin modificarea setărilor din browser-ul tău.

Mai multe informații