Sari la conținut

Ez egyike a Code for Romania által épített több tucatnyi megoldásnak a Jótevés Infrastruktúrája keretében. Segítsen nekünk életben tartani és bővíteni őket.

Küldjön SMS-t a „WE CAN” (PUTEM) szöveggel a 8864-es számra, és adományozzon havi 4 eurót a Code for Romania számára.

Házasság

A házasság egy különleges elkötelezettség két ember között, akik úgy döntenek, hogy közös életet építenek. Az érzelmi jelentőségén túl a házasságnak számos társadalmi és jogi vonatkozása is van. Többek között a házasság magasabb szintű jogi védelmet biztosít, és jogot ad arra, hogy szükség vagy cselekvőképtelenség esetén egymás nevében fontos döntéseket hozzanak.


Segítünk Önnek eligazodni a román jog házasságra vonatkozó főbb rendelkezéseiben.

Miről szeretne többet tudni?

A házasságkötés feltételei

A román jog szerint a házasság egy férfi és egy nő között szabad akaratukból jön létre. Ezenkívül a házasságkötéshez bizonyos feltételeknek is meg kell felelni. 

📌 Házasságkötés alsó korhatára

Mindkettőtőjüknek legalább 18 évesnek kell lennie

Kivételesen, indokolt esetben akkor is köthet házasságot, ha legalább 16 éves. Ebben az esetben orvosi szakvéleményre, szüleid vagy adott esetben gyámod beleegyezésére, illetve a gyámhatóság engedélyére van szükséged.

A szülői beleegyezés előtt orvosi tanácsot kell kérni. A szakvéleménynek tartalmaznia kell az Ön egészségi állapotát, beleértve az Ön fizikai, szellemi és értelmi érettségét. Ha leendő házastársa már terhes, a szakvéleménynek ezt is tartalmaznia kell. 

Ha az egyik szülő nem járul hozzá a házassághoz, a gyámbíróság dönt a helyzetről, figyelembe véve az Ön érdekeit. 

📌 Monogámia

Ha már házasok, nem köthetnek újabb házasságot. Romániában tilos a poligámia.  

📌 Rokonok közötti házasság

Tilos házasságot kötni az egyenes ági rokonokkal (szülők, nagyszülők, leszármazottak, vér szerinti vagy örökbefogadott rokonok), valamint a mellékági rokonokkal a negyedik fokig bezárólag. A rokonság akkor áll oldalági rokonságban, ha az abból ered, hogy egynél több személynek van közös őse (pl. a testvérek oldalági rokonságban állnak egymással). A rokonsági fokot a következőképpen állapítják meg:

  • egyenes vonalban a születések száma szerint: így a gyermekek és a szülők elsőfokú rokonok, az unokák és a nagyszülők másodfokú rokonok;

  • a mellékvonalban a születések száma szerint, az egyik rokontól felfelé haladva a közös ősig, és a közös őstől lefelé haladva a másik rokonig. Így:

  • a testvérek másodfokú rokonok;

  • a nagybácsi vagy nagynéni és az unokaöcs harmadik fokú rokonok;

  • Az első unokatestvérek negyedfokú rokonok.

Kivételesen, alapos okból, a gyámbíróság engedélyezheti a negyedik fokon álló oldalági rokonok közötti házasságkötést az erre a célra kiadott külön orvosi szakvélemény alapján.

Tilos házasságot kötni olyan emberekkel, akik örökbefogadás révén váltak az Ön rokonaivá. 

📌 Különleges gondozási intézkedés alá vont személy

Ha Ön jogi tanácsadásban vagy különleges gyámságban részesül, a házasságkötés előtt írásban tájékoztatnia kell azt a gyámot, akinek a gyámsága alatt áll. A gyám ellenezheti a házasságkötést, ebben az esetben az anyakönyvvezető a gyámhatósági bíróság elé utalja az ügyet, amely dönt arról, hogy az ellenvetés megalapozott-e vagy sem.

Ön, mint gyámolt és a gyámja között tilos a házasságkötés.

Egy személyt bírósági végzéssel különleges védelmi intézkedés alá lehet helyezni, ha úgy ítélik meg, hogy személyesen nem képes érdekei védelmére rendes körülmények között.

📌 Egyenlő neműek házassága

Romániában tilos az azonos neműek házassága, és a román állampolgárok vagy külföldi állampolgárok által külföldön kötött azonos neműek házasságát Romániában nem ismerik el. 

A román állampolgárok vagy külföldi állampolgárok által külföldön kötött, ellenkező vagy azonos nemű személyek közötti élettársi kapcsolatokat Románia nem ismeri el.

Az Alkotmánybíróság szerint ezek a tilalmak alkotmányosak, amennyiben az európai jog által előírt feltételek mellett lehetővé teszik a román állam területén való tartózkodás jogát az azonos nemű személyek közötti, az Európai Unió valamely tagállamában kötött vagy megkötött házasságból származó házastársak - az Európai Unió tagállamainak állampolgárai és/vagy harmadik országok állampolgárai - számára.

Eljárás és szükséges dokumentumok

Román állampolgár vagyok

A partner román állampolgár

Házasságkötés Romániában

LÉPÉS 1 - Házassági nyilatkozat

Mielőtt a házasságkötésre sor kerülne, az egyikük lakóhelye szerinti Pogármesteri Hivatalban házassági nyilatkozatot kell tenniük. Kivételesen a házasságkötést a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti városházától eltérő Pogármesteri Hivatalban is meg lehet kötni, a házasságkötés helye szerinti város polgármesterének jóváhagyásával. 

A házassági nyilatkozatban jelzi, hogy megfelel a házasságkötéshez szükséges valamennyi jogi követelménynek, megemlíti a házasságkötés során viselendő családi nevét és a választott házassági rendszert. 

Ami a nevet illeti, megteheti: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viselitek mindettőtök családi nevét

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak akarja, a házassági vagyonjogi rendszert egy másik házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel megegyező feltételek mellett. 


2. LÉPÉS - Házasságkötés

A házasságkötés a házassági nyilatkozat benyújtását követő 11. naptól, de legkésőbb a 30. napig tart.

A házasságkötést főszabály szerint az egyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti település városházájának személyi anyakönyvi hivatalában (SPCLEP), vagy adott esetben az érintett település polgármestere által erre a célra kijelölt helyen kell lebonyolítani.

Kivételesen, az Ön kérésére, a polgármester jóváhagyásával, a helyiségen kívül, például közparkokban, parkokban, múzeumokban, strandokon és egyéb szabadtéri helyeken is megköthető.

A házasságkötés a házasságkötés helye szerinti város polgármesterének jóváhagyásával a lakóhelyétől vagy tartózkodási helyétől eltérő város városházáján is megköthető.

A házasságkötésen két tanúnak kell jelen lennie. 

A házassági nyilatkozaton kívül a következő dokumentumokat is be kell nyújtania eredeti példányban:

  • Személyazonosító okmányok: személyi igazolvány, személyi igazolvány vagy ideiglenes személyi igazolvány. A külföldön élő román állampolgárok útlevelüket is bemutathatják.

  • A két tanú személyazonosító okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, az érvényességi időn belül érvényesek;

A születési anyakönyvi kivonatokat;

  • Orvosi igazolás (úgynevezett házasság előtti orvosi igazolás), amelyet egy orvos állít ki a vérvizsgálat (HIV vagy szifilisz esetén) és a mellkasröntgen (tuberkulózis esetén) eredményei alapján. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy Ön házasodhat, és a kiállítás napjától számított 14 naptári napig érvényes. 

  • ha egyikük korábban már volt házas, a korábbi házastárs válási/halálozási anyakönyvi kivonatát vagy más hasonló dokumentumot, amely a házasság megszűnését igazolja.

Házasságkötés külföldön

Általános feltételek

Románia diplomáciai képviselete (nagykövetség vagy konzuli hivatal) székhelyén köthetnek házasságot, amelyet abban az államban akkreditáltak konzuli feladatok ellátására, ahol legalább egyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye van.

A házasságot csak akkor lehet a diplomáciai képviseleten megkötni, ha Ön betöltötte a 18. életévét, és ha egyikük sem állampolgára annak az államnak, ahol a diplomáciai képviselet akkreditálva van

A külföldi román nagykövetségek és konzulátusok két román állampolgár közötti házasságkötésnél eljárhatnak, ha az adott állam jogszabályai ezt nem tiltják. Egyes országok nem ismerik el a külföldi nagykövetségeken vagy konzulátusokon kötött házasságokat, és tiltják az ilyen formalitásokat.

A román nagykövetségen vagy konzulátuson kötött házasságnak meg kell felelnie a román jog által előírt feltételeknek, kivéve, ha az adott állam joga másként rendelkezik.

A román nagykövetségek és konzulátusok a helyi gyakorlattól függően további információkkal szolgálhatnak. A román diplomáciai képviseletek teljes listáját itt találja.Ami a neveket illeti, erre lehetősége van: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viselitek mindettőtök családi nevét.

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötést követően legalább egy évvel, amikor csak kívánja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló házassági vagyonjogi rendszert más házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, ugyanazon feltételek mellett, mint a házassági szerződés megkötésekor. 

     Szükséges dokumentumok:

  • házassági nyilatkozat (a konzulátuson kiállított);

  • a külföldi lakóhely vagy tartózkodási hely igazolása (legalább egyikük esetében);

  • az Ön személyazonosító okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, amelyek a nyilatkozat benyújtásának és a házasságkötés időpontjában is érvényesek;

  • a két tanú személyazonossági okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, a határidőn belül érvényesek;

  • az eredeti születési anyakönyvi kivonatokat;

  • az egészségi állapotra vonatkozó orvosi igazolások (házassági orvosi igazolások). A külföldön kiállított házassági orvosi igazolásokat le kell fordítani román nyelvre és legalizálni kell;

  • eskü alatt tett nyilatkozat, amely igazolja, hogy Ön még nem jegyeztette be házasságát egy másik román nagykövetségen, konzulátuson vagy hatóságnál; 

  • ha egyikük korábban már volt házas, a korábbi házastárs válási/halálozási anyakönyvi kivonatát vagy más hasonló dokumentumot, amely a házasság megszűnését igazolja.

  • adott esetben a házassági vagyonjogi rendszerre alkalmazandó jogról szóló hitelesített nyilatkozat. Ha a házassági vagyonjogi rendszerként a vagyonelkülönítést vagy a vagyonközösséget választja, akkor be kell nyújtania a megállapodás romániai közjegyző által hitelesített eredeti példányát. 

A házasságot csak a kérelem román nagykövetségen vagy konzulátuson történő nyilvántartásba vételét követő 10 nap elteltével lehet megkötni. Miután a házasságkötés megtörtént, a román nagykövetség vagy konzulátus az Ön és a tanúk aláírása alapján kiállítja Önnek a román házassági anyakönyvi kivonatot. A házasságkötéshez benyújtott, külföldi hatóságok által kiállított dokumentumokat le kell fordítani román nyelvre, és a román nagykövetségen vagy konzulátuson hitelesíteni kell. 

A követendő eljárásról, valamint a házasságkötés bejegyzésének ütemezéséről itt talál további információkat. 

A partner külföldi állampolgár

Házasságkötés Romániában

LÉPÉS 1 - Házassági nyilatkozat

A házasságkötés előtt az egyikük lakóhelye szerinti Pogármesteri Hivatalban házassági nyilatkozatot kell tenniük. Kivételesen a házasságkötést a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti városházától eltérő Pogármesteri Hivatalban is meg lehet kötni, a házasságkötés helye szerinti polgármester jóváhagyásával.

A házassági nyilatkozatban jelzi, hogy megfelel a házasságkötéshez szükséges valamennyi jogi követelménynek, megemlíti a házasságkötés során viselendő családi nevét és a választott házassági rendszert. 

Ami a nevet illeti, megteheti: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viselitek mindettőtök családi nevét.

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak akarja, a házassági vagyonjogi rendszert egy másik házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel megegyező feltételek mellett. 

2. LÉPÉS - Házasságkötés

A házasságkötés a házassági nyilatkozat benyújtását követő 11. naptól, de legkésőbb a 30. napig tart.

A házasságkötést főszabály szerint az egyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti település városházájának személyi anyakönyvi hivatalában (SPCLEP), vagy adott esetben az érintett település polgármestere által erre a célra kijelölt helyen kell lebonyolítani.

Kivételesen, az Ön kérésére, a polgármester jóváhagyásával, a helyszínen kívül is megtartható, például közparkokban, parkokban, múzeumokban, strandokon és más szabadtéri helyeken.

A házasságkötés a házasságkötés helye szerinti város polgármesterének jóváhagyásával a lakóhelyétől vagy tartózkodási helyétől eltérő város városházáján is megköthető.

A házasságkötésen két tanúnak kell jelen lennie. 

A románul nem tudó külföldi állampolgárok esetében a házasságkötéskor kötelező a tolmács jelenléte.

A házassági nyilatkozaton kívül a következő eredeti dokumentumokra van szükség:

A román állampolgárok számára:

  • Személyazonosító okmány: személyazonosító igazolvány, ideiglenes személyazonosító igazolvány vagy útlevél a külföldön tartózkodó román állampolgárok esetében.

  • Születési anyakönyvi kivonat

  • Orvosi igazolás (úgynevezett házasság előtti orvosi igazolás), amelyet egy orvos állít ki a vérvizsgálat (HIV vagy szifilisz esetén) és a mellkasröntgen (tuberkulózis esetén) eredményei alapján. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy Ön házasodhat, és a kiállítás napjától számított 14 naptári napig érvényes. 

  • korábbi házasság esetén a házasság felbontásáról szóló válási/halálozási bizonyítványt vagy a házasság megszűnését igazoló más hasonló dokumentumot.


A külföldi állampolgár számára:

  • Személyazonosító igazolvány (uniós polgárok esetében) vagy útlevél (más országok állampolgárai esetében);

  • Születési anyakönyvi kivonat, lefordítva és közjegyzőnél hitelesíttetve Romániában;

  • A Romániában akkreditált diplomáciai vagy konzuli képviseletek által kiállított vagy hitelesített igazolás arról, hogy a külföldi állampolgár megfelel a nemzeti joga által előírt feltételeknek, és hogy nincs házassági tilalom Romániában;

  • Az állampolgár külföldi lakóhelyét igazoló dokumentum vagy a romániai közjegyzői hivatalban tett eskü alatt tett nyilatkozat a származási országban való lakóhelyről;

  • Orvosi igazolás (úgynevezett házasság előtti orvosi igazolás), amelyet egy orvos állít ki a vérvizsgálat (HIV vagy szifilisz esetén) és a mellkasröntgen (tuberkulózis esetén) eredményei alapján. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy Ön házasodhat, és a kiállítás napjától számított 14 naptári napig érvényes. 

  • korábbi házasság esetén a házasság felbontásáról szóló válási/halálozási bizonyítványt vagy a házasság megszűnését igazoló más hasonló dokumentumot.


FIGYELEM! Attól függően, hogy a leendő házastárs (külföldi állampolgár) papírjait melyik államban állították ki, bizonyos formalitásokat kell betartania: 

  1. Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek az apostille- vagy egyéb legalizálási formalitások alól. 

  2. Ha a román nyelvű fordítást olyan országból származó hitelesített fordító készíti, amellyel Románia jogsegélyszerződést/egyezményt/megállapodást kötött, a dokumentumot nem kell felüllegalizálni/apostolizálni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők: 

  • Albánia

  • Ausztria 

  • Belgium - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovák Köztársaság

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongol Köztársaság

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - szuperhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol apostille szükséges.

  • Franciaország 

  1. A Nemzetközi Anyakönyvi Bizottság 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, a többnyelvű anyakönyvi kivonatok kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű anyakönyvi kivonatok mentesülnek a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más országok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot apostillal vagy felülbélyegzővel kell ellátni. 

Házasságkötés külföldön

Általános feltételek

Románia diplomáciai képviselete (nagykövetség vagy konzuli hivatal) székhelyén köthetnek házasságot, amelyet abban az államban akkreditáltak konzuli feladatok ellátására, ahol legalább egyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye van.

A házasságot csak akkor lehet a diplomáciai képviseleten megkötni, ha Ön betöltötte a 18. életévét, és ha egyikük sem állampolgára annak az államnak, ahol a diplomáciai képviselet akkreditálva van. Például egy román és egy francia állampolgár nem köthet házasságot a franciaországi román nagykövetségen, de egy román és egy algériai állampolgár összeházasodhat ezen a nagykövetségen.

A külföldi román nagykövetségek és konzulátusok csak akkor köthetnek házasságot, ha az érintett állam jogszabályai ezt nem tiltják. Egyes országok nem ismerik el a külföldi nagykövetségeken vagy konzulátusokon megkötött házasságokat, és tiltják az ilyen alakiságokat.

A román nagykövetségen vagy konzulátuson kötött házasságnak meg kell felelnie a román jog által előírt feltételeknek, kivéve, ha az adott állam joga másként rendelkezik.

A házasságkötésen két tanúnak kell jelen lennie. 

A román nagykövetségek és konzulátusok a helyi gyakorlattól függően további információkat tudnak nyújtani.  A román diplomáciai képviseletek teljes listáját itt találja.

Ami a nevet illeti, megteheti: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viseljék a nevüket.

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak kívánja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló házassági vagyonjogi rendszert más házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel azonos feltételek mellett. 

Szükséges dokumentumok

  • házassági nyilatkozat;

  • a román állampolgár külföldi lakóhelyének vagy tartózkodási helyének igazolása;

  • az Ön személyazonosító okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, amelyek a nyilatkozat benyújtásának és a házasságkötés időpontjában is érvényesek;

  • a két tanú személyazonossági okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, a határidőn belül érvényesek;

  • a román állampolgár születési anyakönyvi kivonata, eredetiben;

  • a külföldi állampolgár születési anyakönyvi kivonata eredetiben és hitelesített román nyelvű fordítása;

  • orvosi egészségügyi bizonyítványok (úgynevezett házasság előtti bizonyítványok);

  • ha a román állampolgárságú leendő házastárs korábbi házassága Romániában válással felbontásra került vagy a másik házastárs halála miatt szűnt meg, a házassági nyilatkozathoz be kell nyújtani az eredeti igazoló dokumentumokat (válási határozat, halotti anyakönyvi kivonat vagy születési vagy házassági anyakönyvi kivonat, amelyben szerepel a házassági anyakönyvi kivonat). Ha a román állampolgár külföldön vált el, vagy a házassága a másik házastárs külföldi halálával szűnt meg, akkor be kell mutatnia az illetékes román hatóságok által bejegyzett születési vagy házassági anyakönyvi kivonatot, amely tartalmazza az említett megjelölést;

  • ha a külföldi állampolgárságú leendő házastárs korábbi házassága válással vagy a másik házastárs halálával szűnt meg, akkor a házassági nyilatkozathoz csatolni kell az igazoló dokumentumok (válólevél/halotti anyakönyvi kivonat) eredeti példányát és hiteles fordítását;

  • az Ön hitelesített nyilatkozata a házassági vagyonjogi rendszerre alkalmazandó jogról. Ha Ön a vagyonelkülönítés vagy a vagyonközösség házassági vagyonjogi rendszerét választja, akkor be kell nyújtania a megállapodás romániai közjegyző által hitelesített eredeti példányát;

  • ha Ön külföldi állampolgár, rendelkezik állampolgársággal vagy olyan országból származik, amelynek jogszabályai lehetővé teszik a többnejűséget, akkor eskü alatt tett nyilatkozatot kell tennie arról, hogy nem áll egyidejűleg mással is házasságban;

  • hitelesített nyilatkozat arról, hogy a külföldi állampolgárságú házastársnak nincs tudomása a házasságkötést akadályozó jogi okokról;

  • a külföldi állampolgárságú leendő házastárs állampolgársága szerinti állam diplomáciai képviselete vagy konzuli hivatala által kiállított dokumentum, amely igazolja, hogy megfelel a nemzeti joga által előírt anyagi feltételeknek, és hogy a házasságkötésnek nincs akadálya Románia diplomáciai képviseleténél/konzuli hivatalánál.

A házasságot csak a kérelem román nagykövetségen vagy konzulátuson történő nyilvántartásba vételét követő 10 nap elteltével lehet megkötni. Miután a házasságkötés megtörtént, a román nagykövetség vagy konzulátus az Ön és a tanúk aláírása alapján kiállítja Önnek a román házassági anyakönyvi kivonatot. A házasságkötéshez benyújtott, külföldi hatóságok által kiállított dokumentumokat le kell fordítani román nyelvre, és a román nagykövetségnek vagy konzulátusnak hitelesítenie kell azokat. 

A románul nem tudó külföldi állampolgárok esetében a házasságkötéskor kötelező a tolmács jelenléte.

FIGYELEM! Attól függően, hogy a leendő házastárs (külföldi állampolgár) papírjait melyik államban állították ki, bizonyos formalitásokat kell betartania: 

  1. Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek az apostille- vagy egyéb legalizálási formalitások alól. 

  2. Ha a román nyelvű fordítást olyan országból származó hitelesített fordító készíti, amellyel Románia jogsegélyszerződést/egyezményt/megállapodást kötött, a dokumentumot nem kell felüllegalizálni/apostolizálni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők: 

  • Albánia

  • Ausztria 

  • Belgium - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovák Köztársaság

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongol Köztársaság

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - szuperhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol apostille szükséges.

  • Franciaország 

  1. A Nemzetközi Anyakönyvi Bizottság 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, a többnyelvű anyakönyvi kivonatok kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű anyakönyvi kivonatok mentesülnek a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más országok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot apostillal vagy felülbélyegzővel kell ellátni. 


A követendő eljárásról, valamint a házasságkötés bejegyzésének ütemezéséről itt talál további információkat. 

Külföldi állampolgár vagyok

A partner román állampolgár

Házasságkötés Romániában

LÉPÉS 1 - Házassági nyilatkozat

Mielőtt a házasságkötésre sor kerülne, házassági nyilatkozatot kell tenniük a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti Pogármesteri Hivatalban. Kivételesen a házasságkötést a szertartás helye szerinti polgármester jóváhagyásával a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti városházától eltérő Pogármesteri Hivatalban is meg lehet kötni. 

A házassági nyilatkozatban igazolja, hogy a házasságkötésnek nincs jogi akadálya, és megemlíti a házasság során használt vezetéknevet és a választott házassági rendszert. 

Ami a nevet illeti, megteheti: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viseljék a nevüket.

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak akarja, a házassági vagyonjogi rendszert egy másik házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel megegyező feltételek mellett. 

2. LÉPÉS - Házasságkötés

A házasságkötés a házassági nyilatkozat benyújtását követő 11. naptól, de legkésőbb a 30. napig tart.

A házasságkötést általában annak a Pogármesteri Hivatalbanak a személyi anyakönyvi hivatalában (SPCLEP) végzik, amelynek területén valamelyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye van, vagy adott esetben az érintett település polgármestere által erre a célra kijelölt helyen.

Kivételesen, a leendő házastársak kérésére, a polgármester jóváhagyásával, a helyszínen kívül is elvégezhető, például közparkokban, parkokban, múzeumokban, strandokon és más szabadtéri helyszíneken.

A házasságkötés a házasságkötés helye szerinti település polgármesterének jóváhagyásával a házasságkötés helye szerinti más helyi községi anyakönyvi hivatalban vagy adott esetben az egyikük lakóhelyétől vagy tartózkodási helyétől eltérő Pogármesteri Hivatalban is megköthető.

A románul nem tudó külföldi állampolgárok esetében a házasságkötéskor kötelező a tolmács jelenléte.

A házassági nyilatkozaton kívül a következő eredeti dokumentumokra van szükség:

A román állampolgárok számára:

  • Személyazonosító okmány: személyazonosító igazolvány, ideiglenes személyazonosító igazolvány vagy útlevél külföldön élő román állampolgárok esetében;

  • Születési bizonyítvány;

  • Orvosi igazolás (úgynevezett házasság előtti orvosi igazolás), amelyet egy orvos állít ki a vérvizsgálat (HIV vagy szifilisz esetén) és a mellkasröntgen (tuberkulózis esetén) eredményei alapján. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy Ön házasodhat, és a kiállítás napjától számított 14 naptári napig érvényes;

  • korábbi házasság esetén a házasság felbontásáról szóló válási/halálozási bizonyítványt vagy a házasság megszűnését igazoló más hasonló dokumentumot.


A külföldi állampolgár számára:

  • Személyazonosító igazolvány (uniós polgárok esetében) vagy útlevél (más országok állampolgárai esetében);

  • Születési anyakönyvi kivonat, lefordítva és közjegyzőnél hitelesíttetve Romániában;

  • A Romániában akkreditált diplomáciai képviseletek/konzuli hivatalok által kiállított/hitelesített igazolás arról, hogy a külföldi állampolgár megfelel a nemzeti joga által előírt feltételeknek, és hogy a házasságkötésnek Romániában nincs akadálya;

  • Az állampolgár külföldi lakóhelyét igazoló dokumentum vagy a romániai közjegyzői hivatalban tett eskü alatt tett nyilatkozat a származási országban való lakóhelyről;

  • Orvosi igazolás (úgynevezett házasság előtti orvosi igazolás), amelyet egy orvos állít ki a vérvizsgálat (HIV vagy szifilisz esetén) és a mellkasröntgen (tuberkulózis esetén) eredményei alapján. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy Ön házasodhat, és a kiállítás napjától számított 14 naptári napig érvényes;

  • korábbi házasság esetén a házasság felbontásáról szóló válási/halálozási bizonyítványt vagy a házasság megszűnését igazoló más hasonló dokumentumot.

FIGYELEM! Attól függően, hogy leendő házastársa papírjait melyik államban állították ki, bizonyos formalitásokat be kell tartania: 

  1. Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek az apostille- vagy egyéb legalizálási formalitások alól. 

  2. Ha a román nyelvű fordítást olyan országból származó hitelesített fordító készíti, amellyel Románia jogsegélyszerződést/egyezményt/megállapodást kötött, a dokumentumot nem kell felüllegalizálni/apostolizálni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők: 

  • Albánia

  • Ausztria 

  • Belgium - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovák Köztársaság

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongol Köztársaság

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - szuperhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol apostille szükséges.

  • Franciaország 

  1. A Nemzetközi Anyakönyvi Bizottság 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, a többnyelvű anyakönyvi kivonatok kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű anyakönyvi kivonatok mentesülnek a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más országok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot apostillal vagy felülbélyegzővel kell ellátni. 

Külföldön szeretnénk összeházasodni

Általános feltételek

Románia diplomáciai képviselete (nagykövetség vagy konzuli hivatal) székhelyén köthetnek házasságot, amelyet abban az államban akkreditáltak konzuli feladatok ellátására, ahol legalább egyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye van.

A házasságot csak akkor lehet a diplomáciai képviseleten megkötni, ha Ön betöltötte a 18. életévét, és ha egyikük sem állampolgára annak az államnak, ahol a diplomáciai képviselet akkreditálva van. Például egy román és egy francia állampolgár nem köthet házasságot a franciaországi román nagykövetségen, de egy román és egy algériai állampolgár összeházasodhat ezen a nagykövetségen.

A külföldi román nagykövetségek és konzulátusok csak akkor köthetnek házasságot, ha az érintett állam jogszabályai ezt nem tiltják. Egyes országok nem ismerik el a külföldi nagykövetségeken vagy konzulátusokon megkötött házasságokat, és tiltják az ilyen alakiságokat.

A román nagykövetségen vagy konzulátuson kötött házasságnak meg kell felelnie a román jog által előírt feltételeknek, kivéve, ha az adott állam joga másként rendelkezik.

A házasságkötésen két tanúnak kell jelen lennie. 

A román nagykövetségek és konzulátusok a helyi gyakorlattól függően további információkat tudnak nyújtani.  A román diplomáciai képviseletek teljes listáját itt találja.

Ami a nevet illeti, megteheti: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viseljék a nevüket.

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak akarja, a házassági vagyonjogi rendszert egy másik házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel megegyező feltételek mellett. 

Szükséges dokumentumok

  • házassági nyilatkozat;

  • a román állampolgár külföldi lakóhelyének vagy tartózkodási helyének igazolása;

  • az Ön személyazonosító okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, amelyek a nyilatkozat benyújtásának és a házasságkötés időpontjában is érvényesek;

  • a két tanú személyazonossági okmányai (személyi igazolvány vagy útlevél) eredetiben, a határidőn belül érvényesek;

  • a román állampolgár születési anyakönyvi kivonata, eredetiben;

  • a külföldi állampolgár születési anyakönyvi kivonata eredetiben és hitelesített román nyelvű fordítása;

  • orvosi egészségügyi bizonyítványok (úgynevezett házasság előtti bizonyítványok);

  • ha a román állampolgárságú leendő házastárs korábbi házassága Romániában válással felbontott vagy a másik házastárs halála miatt megszűnt, a házassági nyilatkozathoz be kell nyújtani az eredeti igazoló dokumentumokat (válólevél, halotti anyakönyvi kivonat vagy születési vagy házassági anyakönyvi kivonat, amelyben szerepel). Ha a román állampolgár külföldön vált el, vagy a házassága a másik házastárs külföldi halálával szűnt meg, akkor be kell mutatnia az illetékes román hatóságok által bejegyzett születési vagy házassági anyakönyvi kivonatot, amely tartalmazza az említett megjelölést;

  • ha a külföldi állampolgárságú leendő házastárs korábbi házassága válással vagy a másik házastárs halálával szűnt meg, akkor a házassági nyilatkozathoz csatolni kell az igazoló dokumentumok (válólevél/halotti anyakönyvi kivonat) eredeti példányát és hiteles fordítását;

  • az Ön hitelesített nyilatkozata a házassági vagyonjogi rendszerre alkalmazandó jogról. Ha Ön a vagyonelkülönítés vagy a vagyonközösség házassági vagyonjogi rendszerét választja, akkor be kell nyújtania a megállapodás romániai közjegyző által hitelesített eredeti példányát;

  • ha Ön külföldi állampolgár, rendelkezik állampolgársággal, vagy olyan országból származik, amelynek jogszabályai lehetővé teszik a többnejűséget, akkor eskü alatt tett nyilatkozatot kell adnia arról, hogy nem áll egyidejűleg egy másik személlyel is házasságban;

  • hitelesített nyilatkozat arról, hogy a külföldi állampolgárságú házastársnak nincs tudomása a házasságkötést akadályozó jogi okokról;

  • a külföldi állampolgárságú leendő házastárs állampolgársága szerinti állam diplomáciai képviselete vagy konzuli hivatala által kiállított dokumentum, amely igazolja, hogy megfelel a nemzeti joga által előírt anyagi feltételeknek, és hogy a házasságkötésnek nincs akadálya Románia diplomáciai képviseleténél/konzuli hivatalánál.

A házasságot csak a kérelem román nagykövetségen vagy konzulátuson történő nyilvántartásba vételét követő 10 nap elteltével lehet megkötni. Miután a házasságkötés megtörtént, a román nagykövetség vagy konzulátus az Ön és a tanúk aláírása alapján kiállítja Önnek a román házassági anyakönyvi kivonatot. A házasságkötéshez benyújtott, külföldi hatóságok által kiállított dokumentumokat le kell fordítani román nyelvre, és a román nagykövetségnek vagy konzulátusnak hitelesítenie kell azokat. 

A románul nem tudó külföldi állampolgárok esetében a házasságkötéskor kötelező a tolmács jelenléte.

FIGYELEM! Attól függően, hogy a leendő házastárs (külföldi állampolgár) papírjait melyik államban állították ki, bizonyos formalitásokat kell betartania: 

  1. Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek az apostille- vagy egyéb legalizálási formalitások alól. 

  2. Ha a román nyelvű fordítást olyan országból származó hitelesített fordító készíti, amellyel Románia jogsegélyszerződést/egyezményt/megállapodást kötött, a dokumentumot nem kell felüllegalizálni/apostolizálni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők: 

  • Albánia

  • Ausztria 

  • Belgium - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovák Köztársaság

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongol Köztársaság

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - szuperhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol apostille szükséges.

  • Franciaország 

  1. A Nemzetközi Anyakönyvi Bizottság 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, a többnyelvű anyakönyvi kivonatok kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű anyakönyvi kivonatok mentesülnek a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más országok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot apostillal vagy felülbélyegzővel kell ellátni. 


A követendő eljárásról, valamint a házasságkötés bejegyzésének ütemezéséről itt talál további információkat. 

A partner külföldi állampolgár

📌 LÉPÉS 1 - Házassági nyilatkozat

Mielőtt a házasságkötésre sor kerülne, az egyikük lakóhelye szerinti Pogármesteri Hivatalban házassági nyilatkozatot kell tenniük. Kivételesen a házasságkötést a lakó- vagy tartózkodási helytől eltérő Pogármesteri Hivatalban is meg lehet kötni, ha a házasságkötés helye szerinti település polgármestere ezt jóváhagyja.

A házassági nyilatkozatban jelzi, hogy megfelel a házasságkötéshez szükséges valamennyi jogi követelménynek, megemlíti a házasságkötés során viselendő családi nevét és a választott házassági rendszert. 

Ami a nevet illeti, megteheti: 

  • mindkettő megtartja a házasság előtt viselt családi nevét,  

  • mindketten az egyik házastárs nevét veszik fel,  

  • hogy együtt viselitek mindettőtök családi nevét.

Ami a házassági vagyonjogi rendszert illeti, a törvényes közösség automatikusan alkalmazandó, kivéve, ha Ön más rendszert választ. A jogközösség azt jelenti, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös vagyonát képezi.

Ha úgy dönt, hogy a törvényes közösségtől eltérő házassági rendszert választ, be kell mutatnia a házassági szerződés közjegyző által hitelesített másolatát. A házassági szerződést a házasságkötés előtt vagy a házasságkötés során is megköthetik, amely esetben a szerződés a megkötés időpontjától hatályos.

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak akarja, a házassági vagyonjogi rendszert egy másik házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel megegyező feltételek mellett. 

📌 2. LÉPÉS - Házasságkötés

A házasságkötés a házassági nyilatkozat benyújtását követő 11. naptól, de legkésőbb a 30. napig tart.

A házasságkötést főszabály szerint az egyikük lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti település városházájának személyi anyakönyvi hivatalában (SPCLEP), vagy adott esetben az érintett település polgármestere által erre a célra kijelölt helyen kell lebonyolítani.

Kivételesen, az Ön kérésére, a polgármester jóváhagyásával, a helyszínen kívül is megtartható, például közparkokban, parkokban, múzeumokban, strandokon és más szabadtéri helyeken.

A házasságkötés a házasságkötés helye szerinti város polgármesterének jóváhagyásával a lakóhelytől vagy tartózkodási helytől eltérő város városházáján is megköthető.

A házasságkötésen két tanúnak kell jelen lennie. 

A románul nem tudó külföldi állampolgárok esetében a házasságkötéskor kötelező a tolmács jelenléte.

A házassági nyilatkozaton kívül a következő eredeti dokumentumokra van szükség:

  • Személyazonosító igazolvány (uniós polgárok esetében) vagy útlevél (más országok állampolgárai esetében);

  • Születési anyakönyvi kivonat, lefordítva és közjegyzőnél hitelesíttetve Romániában;

  • A Romániában akkreditált diplomáciai vagy konzuli képviseletek által kiállított vagy hitelesített igazolás arról, hogy a külföldi állampolgár megfelel a nemzeti joga által előírt feltételeknek, és hogy nincs házassági tilalom Romániában;

  • Az állampolgár külföldi lakóhelyét igazoló dokumentum vagy a romániai közjegyzői hivatalban tett eskü alatt tett nyilatkozat a származási országban való lakóhelyről;

  • Orvosi igazolás (úgynevezett házasság előtti orvosi igazolás), amelyet egy orvos állít ki a vérvizsgálat (HIV vagy szifilisz esetén) és a mellkasröntgen (tuberkulózis esetén) eredményei alapján. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy Ön házasodhat, és a kiállítás napjától számított 14 naptári napig érvényes. 

  • korábbi házasság esetén a házasság felbontásáról szóló válási/halálozási bizonyítványt vagy a házasság megszűnését igazoló más hasonló dokumentumot.

FIGYELEM! Attól függően, hogy a leendő házastárs (külföldi állampolgár) papírjait melyik államban állították ki, bizonyos formalitásokat kell betartania: 

  1. Az EU-tagállamok által kiállított dokumentumok mentesülnek az apostille- vagy egyéb legalizálási formalitások alól. 

  2. Ha a román nyelvű fordítást olyan országból származó hitelesített fordító készíti, amellyel Románia jogsegélyszerződést/egyezményt/megállapodást kötött, a dokumentumot nem kell felüllegalizálni/apostolizálni. Azok az államok, amelyekkel Románia ilyen egyezményeket kötött, a következők: 

  • Albánia

  • Ausztria 

  • Belgium - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség 

  • Bosznia-Hercegovina

  • Horvátország

  • Szerbia

  • Szlovénia

  • Észak-Macedónia

  • Montenegró

  • Bulgária - a gyakorlatban apostille-ra lehet szükség

  • Cseh Köztársaság

  • Szlovák Köztársaság

  • Moldovai Köztársaság

  • Mongol Köztársaság

  • Lengyelország

  • Orosz Föderáció

  • Ukrajna

  • Magyarország

  • Kuba

  • Észak-Korea

  • Kína - szuperhitelesítés szükséges, kivéve Makaó és Hongkong tartományokat, ahol apostille szükséges.

  • Franciaország 

  1. A Nemzetközi Anyakönyvi Bizottság 1976. szeptember 8-án Bécsben aláírt, a többnyelvű anyakönyvi kivonatok kiadásáról szóló 16. számú egyezménye alapján kiállított többnyelvű anyakönyvi kivonatok mentesülnek a fordítás és a hitelesítés alól (A-CIEC formanyomtatvány).

  2. Más országok által kiállított dokumentumok esetében a dokumentumot apostillal vagy felülbélyegzővel kell ellátni. 

Házassági rendszer

A törvényes közösség feltételezi, hogy a házasság alatt bármelyik házastárs által megszerzett minden vagyontárgy a megszerzés időpontjától kezdve az Önök közös tulajdonát képezi. Például az Önök által házastársként szerzett fizetések, a szellemi tulajdonból származó jövedelem, a házasság alatt szerzett ingatlanok vagy autók közös vagyonnak minősülnek.

Kivételesen vannak olyan vagyontárgyak is, amelyeket ugyan a házasság alatt szereztek, de nem közös vagyon, hanem az Ön saját vagyona, például: 

  • öröklés vagy ajándékozás útján szerzett vagyontárgyak;

  • személyes használatra szánt áruk; 

  • az egyik házastárs foglalkozásának gyakorlására szolgáló vagyontárgyak;

Férj és feleségként közösen kezelik, használják és rendelkeznek (pl. eladhatják) közös vagyonukkal. 

A jogközösség automatikusan alkalmazandó, ha Ön nem választ más házassági rendszert.

A hagyományos közösség azt jelenti, hogy Ön megválaszthatja, hogy mely vagyontárgyak és tartozások tekintendők közösnek, függetlenül attól, hogy azokat a házasságkötés előtt vagy után szerezték. Például dönthetnek úgy, hogy egy olyan ingatlan, amely az egyikük tulajdonában volt, a házasságkötés időpontját követően közös vagyonná válik, vagy hogy bizonyos adósságok vagy jövedelmek külön maradnak. 

Az életközösségi rendszert közjegyzőnek kell hitelesítenie.

A vagyonelkülönítés azt jelenti, hogy mindketten megtartják a házasságkötés előtt birtokolt vagyontárgyaikat, és egyedüli tulajdonosai lesznek annak a vagyontárgynak, amelyet a házasság alatt külön-külön szereznek meg.

A vagyonelkülönítési rendszert közjegyzőnek kell hitelesítenie. 

A házasságkötéstől számított legalább egy év elteltével Ön bármikor, amikor csak akarja, a házassági vagyonjogi rendszert egy másik házassági vagyonjogi rendszerrel helyettesítheti vagy megváltoztathatja, a házassági szerződés megkötésekor fennálló feltételekkel megegyező feltételek mellett.

A házastársak jogai és kötelezettségei

Párkapcsolat

A házasság minden kérdésében közös megegyezéssel döntenek.

Ön köteles a házasságkötés alatt a bejelentett nevét viselni. Ha a házasság alatt közös név használatában állapodtak meg, és ezt a házasságkötéskor bejelentették, akkor a másik házastárs beleegyezése nélkül egyikük sem kérheti e név közigazgatási megváltoztatását.

Tartoznak egymásnak tisztelettel, lojalitással és erkölcsi támogatással.

Önök kötelesek egymás anyagi támogatásáról gondoskodni és a házasság költségeihez saját forrásaikból hozzájárulni, kivéve, ha házassági szerződésben másként állapodtak meg. A házasság költségeihez való hozzájárulásnak minősül bármelyikőtöknek a háztartásban vagy a gyermeknevelésben végzett munkája is. 

Egyiküknek sincs joga a másik levelezését (beleértve az elektronikus levelezést is), társadalmi kapcsolatait vagy foglalkozásának megválasztását ellenőrizni vagy cenzúrázni. 

FIGYELEM! Ha a házastársa terrorizálja, megüti, sértegeti, vagy más módon bántalmazza Önt, akkor Önnek családon belüli erőszak elleni védelem jár! Tudjon meg többet a családon belüli erőszakról, annak formáiról és az Ön védelmét szolgáló eszközökről itt

Lakhatás

Kötelessek együtt élni. Jó okokból dönthetnek úgy, hogy külön élnek. Például dönthetnek úgy, hogy egyikük számára előnyösebb külföldön vagy máshol dolgozni. 

Egyikük sem adhatja el a családi házat, még akkor sem, ha önök az egyedüli tulajdonosok, a másik házastárs írásos beleegyezése nélkül. 

Az egyik házastárs halála esetén a törvény védi a túlélő házastársat azáltal, hogy lehetővé teszi számára, hogy ingyenesen lakjon az elhunyttal közös ingatlanban, ha nincs más ingatlana, ahová költözhetne. Az ott élési jog az örökség felosztásakor, de legkorábban az örökség megnyílásától számított egy év elteltével szűnik meg.

Ha önök együtt élnek bérleti szerződés alapján, akkor mindketten bérlőknek minősülnek, még akkor is, ha a bérbeadó csak az egyikükkel kötött szerződést. 

Annak a házastársnak a halála esetén, akinek a nevében a bérleti szerződést megkötötték, a szerződés automatikusan a túlélő házastárssal, mint jogosultal folytatódik, kivéve, ha az lemond róla. 

Közös vagyon és tartozások

Férjként és feleségként Önök kezelik, használják és rendelkeznek a közös vagyonról (pl. eladhatják azt).

Főszabály szerint a házasság alatt bármelyikük által megszerzett vagyontárgy a megszerzésétől kezdve a házastársak közös vagyonát képezi. Például az Önök által megkeresett fizetés, a szellemi tulajdonból származó jövedelem, a házasság alatt szerzett ingatlan vagy autó közös vagyonnak minősül.

Kivételesen vannak olyan vagyontárgyak is, amelyek, bár a házasság alatt szerezték, nem közös vagyontárgyak, hanem az önök tulajdonát képezik, például: 

  • öröklés vagy ajándékozás útján szerzett vagyontárgyak;

  • személyes használatra szánt áruk; 

  • az egyik házastárs foglalkozásának gyakorlására szolgáló vagyontárgyak;

Egyikük sem idegeníthet el vagy terhelhet el olyan ingatlant, amely a közös vagyon részét képezi, kivéve, ha a másik házastárs írásbeli beleegyezésével rendelkezik. Terhelés alatt az adott ingatlan feletti jogaik korlátozását értjük. Egy lakást például megterhelhet jelzálog (a banknál felvett hitel biztosítékául szolgál) vagy bérleti szerződés (amely korlátozza az Ön használati lehetőségeit). 

Mindketten a közös vagyonnal együtt felelnek: - a közös vagyon bármelyikének kezelésével kapcsolatban felmerült költségekért; - a közösen vállalt kötelezettségekért; - a házasságból eredő szokásos szükségletek miatt mindkettőjüknél felmerült kötelezettségekért.

Támogassa a projektet

Ez egyike a Code for Romania által épített több tucat megoldásnak a Jótevés Infrastruktúrája keretében. Segítsen nekünk életben tartani és fejleszteni őket.

Küldjön SMS-t a „WE CAN” (PUTEM) szöveggel a 8864-es számra, és adományozzon 4 eurót a Code for Romania számára.

Küldjön SMS-t

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a-ți oferi o experiență bună de navigare, utilizăm fișiere de tip cookie. Dacă nu ești de acord cu utilizarea cookie-urilor, poți să îți retragi consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor prin modificarea setărilor din browser-ul tău.

Mai multe informații